Týden lesů
Chceme zachovat lužní les a přírodu, slibují v rezervaci v Dětmarovicích
Když chce někdo chránit území, které považuje za vzácné, tak teoreticky stačí, když si ho prostě koupí. Takto postupují i různé ochranářské pozemkové spolky, které v Česku nakoupily a chrání zhruba 600 lokalit o rozloze přes tři tisíce hektarů. Velmi aktivní je Český svaz ochránců přírody, který vytvořil přes 30 soukromých rezervací. Jedna z posledních vznikla za průmyslovým areálem elektrárny v Dětmarovicích u Frýdku-Místku.
Související
-
Szórád: Proti kůrovci se musí bojovat rychle. To ve státním podniku nelze
Rozhovor s odvolaným ředitelem podniku Lesy ČR Danielem Szórádem kůrovcové kalamitě a také o tom, jak ji zabránit. Moderuje Marie Bastlová.
-
Standardní strom = 191 ledniček. „Úloha každého stromu je úžasná,“ připomíná botanik
Teplotní skoky s přírodou nedělají vůbec nic, vše tady bylo mnohokrát, tvrdí uznávaný botanik Václav Větvička. Jakou úlohu hrají ve městech stromy?
-
Místo tří miliard jen 70 milionů. Kůrovec připravil Lesy ČR o většinu čistého zisku
Mezi lety 2010 až 2017 se roční zisky Lesů ČR pohybovaly v řádech miliard korun, předtím byly většinou ve stovkách milionů korun. Více v infografice v článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.