Třicetkrát o svobodě: Speciální rozhovory k 30 letům od sametové revoluce

Jan Potměšil: Na revoluci vzpomínám jako na jedno z nejlepších období, které jsem kdy zažil

Měl jsem pocit, že se ztotožňuji s myšlenkou svobody a změny v téhle zemi a snažím se udělat všechno proto, aby k ní došlo. Bylo evidentní, že hned 17. listopadu padla na Prahu cenzura a už večer nebyla ve zprávách jakákoliv relevantní informace, vzpomíná herec Jan Potměšil. Když jsem se po nehodě probral z kómatu, tak jsem vůbec nevěděl co se děje. Kolem mě stáli lékaři a táta mi řekl, že Václav Havel už je prezident a mně to všechno docvaklo. 

O speciálu Třicetkrát o svobodě

Od sametové revoluce uplynulo 30 let. Už tři desítky let žije Česko ve svobodě. Proč má smysl si události 17. listopadu 1989 stále připomínat? Jak Češi naložili s nabytou svobodou? A naplnilo uplynulých třicet let očekávání aktérů revoluce?

Od šesti hodin ráno až do 21. hodiny večerní vysíláme přímo z Albertova. Moderátoři Lucie Výborná, Jan Pokorný a Vladimír Kroc přivítají ve stříbrném mobilním studiu R-stream symbolicky 30 osobností nejen z řad aktérů sametové revoluce, ale i podnikatele, herce, spisovatele nebo zpěváky.

Téma je jasné: svoboda! Tehdy i dnes.

autoři: Lucie Výborná , vla
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.