Tonya Graves představuje album Back To Blues. Jsem ráda, když mě lidi berou jako českou zpěvačku, říká

4. listopad 2015

Zpěvačka Tonya Graves vydává druhé sólové album Back To Blues a na nedostatek práce si stěžovat nemůže. V paměti má však ještě chvíle, kdy nevěděla, jak dál. I o tom mluvila na Radiožurnálu v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.

Tonya Graves vyzkoušela spoustu hudebních stylů – od blues a taneční hudby až po vystupování s Monkey Business. Nabízela se otázka, kam se v pěvecké dráze vydat dál. „Jsem ráda, že jsem se vrátila k blues. Zapomněla jsem, jak se mi tento žánr líbí,“ tvrdí známá zpěvačka, která se usadila v Česku.

Jak však uznává, blues není jednoduchý žánr, i když nemusí jít nutně o smutné a pomalé písně. „Blues je i o lásce, smyslu pro humor, sarkasmu. Blues může být také smutné,“ soudí Tonya Graves. A právě bluesové aranžmá se táhne celou její deskou a sjednocuje písně jako Hound Dog, Jolene nebo Don’t Let the Sun Catch You Cryin’. „Vracím se do své kůže a dělám blues,“ dodává jednoznačně.

Dočkáme se také autorského alba? Tonya Graves uznává, že psaní textů není vůbec jednoduché. První deska, kterou otextovala, vycházela z vnitřního pocitu. „Bylo mi 40 let. Něco se změnilo, proto jsem měla o čem psát,“ popisuje a připomíná, že není skladatelka a ani nehraje na hudební nástroj. „Mám hlas a ten se lidem líbí,“ konstatuje. Nejlépe se jí proto pracuje, když zpívá písně, které ji baví.

Čtěte také

V Česku žije 20 let, tedy tak dlouho, že už prý nedokáže srovnat život v Praze se životem ve Spojených státech, odkud pochází. „Ve Spojených státech necítím svobodu. Lidé tam nejsou svobodní,“ domnívá se. Svůj díl na tom podle ní nese i reakce na 11. září. „Je to škoda, protože skupina lidí vyvolává v ostatních strach a ostatní pak dělají špatná rozhodnutí. To se v Česku naštěstí neděje,“ říká.

Zajímá vás víc? Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...