Tomáš Třeštík nafotil portréty bezdomovců. Spasitelský komplex už nemám, tvrdí

26. srpen 2014

Nafotil 20 bezdomovců a několik jejich portrétů si můžete vidět také na zdi pod pražskou Letnou. Jak se mu fotili lidé bez domova? A co si myslí o kriticích, kteří označují výstavu Letenští za sociální porno?

Tomáš Třeštík se obvykle věnuje reklamě a často fotí známé osobnosti. Přesto tvrdí, že ho výstava portrétů lidí bez domova nakopla k volné tvorbě.

K bezdomovcům ho přivedla hlavně zvědavost. „Říkal jsem si, jak je možné, že uprostřed velkoměsta může někdo bydlet v křoví a nikdo to neřeší,“ vysvětluje.

„Spasitelský komplex asi nemám,“ dodává s tím, že o pomoci dvacítce bezdomovců nepřemýšlel. „Moje máma Helena Třeštíková točila Katku, což je film na podobné téma,“ připomíná časosběrný dokument o ženě závislé na drogách. „Katce je také těžké pomoct, i když jsem o tom uvažoval.“

Čtěte také

Když fotografie přinesl portrétovaným, nereagovali tak, jak čekal. „Lidé mají své fotografie rádi a řeší je, jenže moji partu to nechalo chladnou,“ poznamenává. „Vybral jsem fotky, na kterých vypadají dobře, přesto si je nechtěli nechat, což mě překvapilo.“

Kde a jakým způsobem nafotil portréty bezdomovců z Letné? Co ho na reklamě tak baví? A stal by se někdy válečným fotografem? I tyto otázky položila Tomáši Třeštíkovi moderátorka Lucie Výborná.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio