Tohle jazzové rádio poslouchají i Češi. Je to tu plné hudebních fanatiků, tvrdí v New Orleans

Jsou to hudební fanatici, říká o svých spolupracovnících moderátorka jazzového rádia z amerického New Orleans. Stanice WWOZ zve do svého vysílání jazzové legendy i začínající talenty. Živě také přenáší legendární neworleanské festivaly proslulé nezaměnitelnou atmosférou.

Vše od moderního jazzu, klasického dixielandu přes blues, gospely až po irskou hudbu – to vše vysílá rádio WWOZ sídlící v centru New Orleans, hned u břehu Mississippi. Úžasný výhled ze studia komentuje snad každý, kdo sem přijde.

Vítá mě Maryse DeJean, moderátorka, která v rádiu působí už od roku 1991. „Moje show se jmenuje Jazz z francouzského trhu, který sídlí několik metrů od studia. Tahle show se vysílá od pondělí do pátku a každý moderátor jí dává svou originální příchuť. Je tolik druhů jazzu a každý si najde to své,“ domnívá se.

Ona i další moderátoři pracují v rádiu jako dobrovolníci. Jde o hudební nadšence, často profesionály. Skladby prokládají neuvěřitelnými historkami a detaily z hudebního zákulisí. „Jsou to hudební fanatici. Máme spoustu moderátorů, kteří sbírali desky od dětství a dodnes je tady pouští. Práce v našem rádiu přitahuje lidi, kteří hudbou a zdejší kulturou žijí naplno,“ domnívá se jedna z pracovnic netradičního rádia.

Čtěte také

Naprosto jsem podlehl.... Trumpetě

Maryse má právě ve svém pořadu hosta. Známý neworleanský trumpetista Jamil Sharif přišel pozvat na svůj koncert do výjimečného prostoru. Nové hudební centrum stojí uprostřed hurikánem Katrina naprosto zničené a nedávno nově postavené čtvrti Upper 9th Ward. Jde tak o jednu z mnoha akcí, která má podpořit tamní komunitu a nalákat děti k jazzu.

„Začal jsem hrát, když mi bylo 14 let, což se může zdát pozdě. Ale až za dva roky, kdy jsem se přestěhoval zpátky do New Orleans, jsem trumpetě naprosto podlehl,“ vzpomíná Jamil Sharif živě ve vysílání WWOZ. Podle svých slov chce jít příkladem dalším generacím.

Stanice WWOZ je inspirací a nabízí vyčerpávající kulturní servis

Stejnou práci dělá i OZ, jak se stanici familiérně říká. Je inspirací, nabízí vyčerpávající kulturní servis, je vzdělávací i zábavní stanicí. Několikrát ročně vysílá živě z festivalů a nezaměnitelná neworleanská atmosféra tak putuje do celého světa.

Čtěte také

Jazz z New Orleans poslouchají i Češi

Lidé v New Orleans se rádi chlubí podporou své stanice. Na autech mají nálepky s logem a i na domech vlají stejné vlajky. Posluchači navíc rádio financují. Jsou zkrátka hrdí, že jsou součástí této velké a rozvětvené rodiny.

Když OZ začalo v roce 1980 vysílat, mělo jen pár stovek posluchačů. Nová éra přišla s internetem. „Dnes nás poslouchá po drátu 63 tisíc lidí a ročně máme po celém světě 850 tisíc posluchačů,“ čte ve statistikách Dave Ankers, který má na starosti nová média.

V Česku si za poslední čtyři roky pustilo WWOZ 5288 lidí, nejvíce v Praze a v Jihomoravském kraji

A co čeští posluchači? Rozklikává mapu světa a čte, že v Česku si za poslední čtyři roky pustilo WWOZ 5288 lidí, nejvíce v Praze a v Jihomoravském kraji. Zřejmě hlavně ti, kteří v New Orleans strávili nějaký čas na výměnném studentském pobytu, říkám si. Kdo jednou New Orleans opustí, musí se vracet. Alespoň prostřednictvím rádia.

Spustit audio