Taťána Míková: Česká krajina může oteplování zvládnout, připravme se ale na možnou migraci
Naprostá většina obyvatel Česka věří, že probíhá klimatická změna a že je za ni zodpovědný člověk. Ukázaly to výsledky průzkumu, který si pro projekt Rozděleni klimatem? nechal zpracovat Český rozhlas. Hostem Tomáše Pancíře je Taťána Míková, moderátorka České televize, meteoroložka a klimatoložka.
Z výzkumu mimo jiné vyplynulo, že lidé očekávají důsledky klimatické změny ve světě, ale ne ve svém okolí. Když budu konkrétní – 86 procent lidí odpovědělo, že klimatická změna bude mít zásadní vliv na celý svět, zatímco vliv na vlastní život a vlastní rodinu očekává jen 39 procent lidí…
Čtěte také
Domnívám se, že na to v minulosti spoléhali i někteří politici. Máme spočítané, že dopady v oblasti, jako je Česko, nebudou tak intenzivní. To, že se v České republice zrealizují některé scénáře změny klimatu – tedy pokud by šlo třeba o oteplení do dvou stupňů Celsia – bude to pro Česko znamenat, že budeme muset pěstovat jiné plodiny, trochu změnit strukturu lesů, ale nemusí to znamenat, že se naše krajina stane neobyvatelnou. Obzvlášť pokud se zvládneme připravit jak na povodně, tak na suchá období. Naše republika může být velmi příjemné místo k žití i po změně klimatu.
Zároveň bychom si ale měli uvědomit, že bude přibývat míst, která budou po většinu roku neobyvatelná, a z nich budou odcházet lidé. Možná bychom se měli připravovat i na to, že k nám někdo bude chtít z takového místa přijít. Kupříkladu Nizozemsko je země, kde možná brzy budou potřebovat místo, které je trochu vzdálenější od oceánu.
Před dvěma lety jste říkala, že za 30 let u nás může být podnebí jako v severní Itálii. Platí to stále, nebo se dnes modely posouvají někam jinam?
Meteorologické modely pracují s několika scénáři. Pracují i s tím, že lidé se v budoucnu budou nějakým způsobem chovat. Buď budou dál spalovat naftu a uhlí jako dnes, nebo se alespoň v nějakém smyslu umírní a budou přecházet k obnovitelným zdrojům, nebo se budou velice uskromňovat. V každém scénáři je výsledek jiný. Když budeme hodně omezovat emise skleníkových plynů, zůstaneme v růstu do dvou stupňů Celsia. Pokud se naopak neomezíme vůbec a nestane se nic, mohlo by to pro planetu znamenat hodně špatný vývoj. Některá místa už by v budoucnu nebyla k žití.
Celý rozhovor s Taťánou Míkovou si můžete kdykoliv poslechnout ze záznamu.
Související
-
Rozděleni klimatem? Reportážní seriál Radiožurnálu se ptá, jak Čechy trápí starosti o planetu
Většina Čechů bere změnu klimatu vážně a 63 % navrhuje začít s jejím řešením hned. Jsou ale Češi ochotni přejít od slov k činům? Nalaďte si Ranní Radiožurnál vždy v 8:50.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.