Symbol berlínského Ku’dammu slaví výročí v lešení
Pro návštěvníky a hlavně návštěvnice Berlína je Kurfürstendamm neboli lidově řečeno Ku’damm místem, kam člověk prostě musí. Přestože jde o jeden z nejslavnějších bulvárů světa, na rozdíl od newyorské 5. Avenue nebo pařížské Champs-Élysées nefiguruje v žebříčku nejdražších ulic. Na Ku’dammu si svůj obchod, zábavu, kavárnu nebo třeba stánek s currywurstem najde každý. Tento týden začal Ku’damm oslavovat své sto pětadvacetiny.
Ku’damm je Champs-Élysées Berlína. Je to nejlepší ulice pro nákupy, ale také místo setkávání. Místo, které člověk musí vidět. Ulice, kde si lidé dávají currywurst se šampaňským. Na Ku’dammu si zkrátka každý najde to svoje.
Těžko nepodlehnout kouzlu tohoto bulváru. Procházka po něm začíná pro většinu návštěvníků na zastávce Zoo, odtud vedou kroky k torzu rozbombardovaného novorománského kostela postaveného na památku císaře Viléma I. Navzdory oslavám je symbol Západního Berlína nyní celý zahalený lešením, utopený mezi dalšími stavbami.
„Mnohé domy je třeba dnes renovovat nebo zbořit. Jsou výrazem určité doby a dnes tu působí jako duch. Člověk si říká panebože, jak se to mohlo stát, ale to je prostě vývoj,“ svěřuje se u příležitosti začínajících oslav berlínský starosta Klaus Wowereit. „Samozřejmě, že člověk vnímá Ku’damm jinak, když tu žije, a jinak, když sem chodí za prací nebo jen za nákupy a zábavou,“ dodává.
Historie slavné berlínské tepny dlouhé skoro čtyři kilometry sahá hluboko do minulosti. „Začíná v roce 1542 s výstavbou loveckého zámečku Grünewald. Ku’damm se stal jeho spojnicí s královským palácem. V roce 1685 se poprvé objevil na mapě, ovšem stavbu 54 metrů širokého bulváru nařídil Bismarck teprve v roce 1883,“ popisuje starostka místní čtvrti Monika Thiemen zrod mýtu zvaného Ku’damm.
Jistě vás napadlo, jak je tedy možné, že berlínský bulvár letos slaví 125. výročí. Vysvětlení nabízí místní průvodce Peter Eichhorn: „Protože 5. května 1886 projela poprvé mezi Hallensee a dnešním Breidscheidplatzem tramvaj.“
Podle Moniky Thiemen tvoří Kurfürstedamm úžasnou směsici normálního života, komerce a kultury. I když právě řada kulturních objektů v posledních letech zanikla. „Chytří investoři vědí, že obchod kvete, jen když jsou k vidění i další věci. Když si lze užít i jinou zábavu než jen nákupy,“ myslí si starostka, která věří, že dosud existující kina a divadla nepotká osud Alhambry, kde byl promítán vůbec první zvukový film na světě. Dnes na jejím místě stojí hotel.
Podle starosty Wowereita se může Ku’damm pyšnit nálepkami jako tolerance, mnohotvárnost, otevřenost světu. „V rozděleném městě, jakým byl Berlín, se Kurfürstendamm stal pro občany na východě symbolem naděje a jednoty. Všichni si vzpomenou, jak po pádu zdi lidé slavili právě na této ulici,“ říká.
Slaví se tu i dnes. Naposledy postup Herthy Berlín zpět do první fotbalové ligy. Bulvár je rozhodně nejživějším místem Berlína, zejména v pátek večer nebo v sobotu odpoledne se široké chodníky zaplní davy lidí. Nejvíc je tu však veselo, když Kurfürstendamm hostí různé street party.
„Dříve to byla Loveparade, dnes Christopher Street Day, kdy přijde na půl miliónu lidí,“ upřesňuje starosta. Sám v průvodu gayů a lesbiček nikdy nechybí. Takže „Happy Birthday, Kurfürstendamm!“