Svůj sport musíte milovat, říká bývalá běžkyně na lyžích Helena Balatková-Šikolová

19. únor 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Běžecká trasa ke Švýcárně

Hvězda československého běžeckého lyžování 70. let Helena Balatková-Šikolová získala na Zimních olympijských hrách v Sapporu v roce 1972 bronz v běhu na 5 km, dvakrát vyhrála Jizerskou padesátku. „Svůj sport musíte milovat, potom můžete dokázat, co chcete,“ říká v improvizovaném studiu Radiožurnálu v Bedřichovském areálu – srdci Jizerské padesátky.

Vzpomíná na obtížné podmínky 70. let – tehdy musela chodit do práce, a pak teprve na trénink. Nevycházeli ji vstříc ani na gymnáziu, když ji nechtěli pouštět trénovat, a vše musela stihnout ráno před výukou. Později, v roce 1975, kdy se v Jablonci otevřelo středisko vrcholového sportu, začala trénovat s mládeží.

Čtěte také

Nebyla sama, kdo z její rodiny běžel Jizerskou padesátku – v roce 1984 závod vyhrál její manžel, pak prostřední dcera, nejstarší dcera se umístila do 3. místa.

Běžecké lyžování je podle ní velmi náročný sport, a proto by se děti neměly do ničeho tlačit – doma tomu nechávají volný průběh. „To, co si vyberou, budou mít,“ podotýká. Například jejímu zeti Lukáši Baurerovi bude 40 let a stále závodí. „Když se začne brzo, tak tělo nemá z čeho brát,“ upozorňuje.

Helena Balatková-Šikolová ve vysílání Radiožurnálu

O Jizerské padesátce vzniká kniha

Na jubilejním 50. ročníku běžeckého závodu nechybí autor a editor vznikající knihy o historii Jizerské padesátky Milan Tesař, který rovněž zavítal do improvizovaného studia Radiožurnálu.


Kniha, která vyjde letos v září, bude obsahovat dobové fotografie. Zajímavostí bude doprovodná akce – obrazy na téma Jizerská padesátka od renomovaných umělců

„Dali jsme dohromady 50 příběhů, ale před několika dny jsem se seznámil s dívkou, která dnes pojede poprvé. Poslední, ten padesátý příběh, by byl ten její, který symbolizuje to, že se k závodu přidávají stále mladí lidé,“ vysvětluje.

Kniha pochopitelně nevynechá příběh Ladislava Míky, který se zúčastnil všech závodů. „Je více lidí, kteří běželi kolem 40 startů, a ti lidé jsou velice živí, takoví frajeři. Všichni si pamatují svůj nejlepší čas, který zajeli,“ popisuje.

Podívejte se, jak trénovala na letošní Jizerskou padesátku moderátorka Lucie Výborná:

Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autoři: mve , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...