Stropnický: Ve Vrběticích vybuchl sklad 150 metrů od místa říjnové exploze

3. prosinec 2014

Muničním skladem ve Vrběticích na Zlínsku dnes otřásly stovky neřízených výbuchů. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) ale šlo o jiný sklad, než který explodoval 16. října. Asi 400 obyvatel z okolních obcí Lipová a Haluzice muselo kvůli novým detonacím opustit své domovy.

„Série těch výbuchů se udála s největší pravděpodobností ve skladu, který je asi 150 metrů od toho původního skladu,“ řekl v podvečer ministr Stropnický s tím, že objekt stále hoří vysokým plamenem.

Armáda podle ministra dnes kontrolovala místo pomocí vrtulníku, protože k centru výbuchu se nemohla jinak přiblížit. Budova byla v minulých dnech otevřena a zběžně zkontrolována, nic ale nenaznačovalo tomu, že by objekt mohl vybuchnout.

Podle policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové šlo o objekt číslo 12, který měla pronajatý společnost Imex Group. Stejná firma si pronajímala sklad číslo 16, který vybuchl v polovině října. „V objektu bylo asi 13 tun munice, dělostřelecké miny a granáty,“ uvedla Kozumplíková

Příčiny výbuchu nejsou známy. Podle ministra Stropnického ale zřejmě bude vyloučena varianta, že by explozi způsobila munice, která byla rozmetána během říjnového požáru. Není jasné, jestli mohla exploze souviset s řízenými odpaly, které se v areálu v minulých dnech dělaly.

Krajský policejní ředitel ve Zlíně Jaromír Tkadleček večer Radiožurnálu potvrdil, že zničený sklad stále hoří. „Poslední výbuch v této lokalitě byl ve 20.26 hodin a bohužel musíme konstatovat, že se poněkud zintenzivnila stupnice hoření. K rozšíření požáru ale nedošlo,“ přiblížil Tkadleček po 21. hodině.

Někteří experti se domnívají, že výbuchy mohla zavinit náhlá změna počasí s ledovkou. „Z logiky věci počasí může mít zásadní vliv na některou z verzí, a těch verzí bychom v současné době určitě našli hodně. Ale je třeba objektivně říci, že ledovka, sníh, případné pády stromů, sesuvy půdy a tak dále můžou mít zcela fatální dopad na tyto procesy,“ poznamenal policejní ředitel.


Muniční sklad ve Vrběticích, který si pronajímala ostravská firma Imex Group, vybuchl 16. října. Dva zaměstnanci při tom zemřeli. Ve skladu explodovaly desítky tun munice, letecké pumy, dělostřelecké granáty i náboje do samopalů. 20. listopadu prohlásili pyrotechnici areál za bezpečný. Bylo to po týdenní lhůtě, kdy nic samovolně nevybuchlo. Pak začalo vyklízení. Výbušniny se budou skladovat v Květné u Poličky, kde se kvůli tomu obnoví muniční sklad.

Policie bude areál celou noc střežit. „Na místě je zvýšený počet pyrotechniků a věříme tomu, že zítra ráno za světla se opět pokusíme dostat co nejblíže. Ale je třeba si uvědomit, že to riziko je opravdu, opravdu velké,“ dodal krajský policejní ředitel Tkadleček.

Přes 400 obyvatel okolních obcí Haluzice a Lipová bude spát minimálně dnešní noc mimo své domovy. „Evakuace proběhla bez problémů, občané pochopili závažnost vzniklé situace,“ řekla starostka Haluzic.

Den evakuovaní lidé strávili v kulturním domě v Loučce a ve slavičínské sokolovně, noc někteří z nich přečkají v hotelu u luhačovické přehrady, který patří ministerstvu vnitra. Většina se ale uchýlila ke svým příbuzným nebo známým.

Čtěte také

Evakuace dalších obcí v okolí muničního skladu se podle starostky nedalekých Valašských Klobouků Elišky Olšákové zatím nařizovat nebudou.

„Na bezpečnostní radě jsme se bavili pouze o těchto dvou obcích, které už evakuovány byly,“ řekla Českému rozhlasu Olšáková s tím, že se bude čekat na další informace od hasičů a policie.

Z areálu muničního skladu se ozvaly další výbuchy, evakuovány byly okolní obce - mapa
autoři: ČTK , nib , ves , mta
Spustit audio