Stigma duševního onemocnění se pomalu vytrácí. Napomohl tomu i covid, míní psychoterapeutka Votavová

2. únor 2023

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Poslechněte si celé Hovory Tatiany Čabákové. Hostem je Radka Votavová, vedoucí národního programu „Blázníš? No a“

Ve společnosti je dnes mnoho mladých lidí, kteří se necítí psychicky dobře, ale neví, co s tím. Takovým žákům a studentům pomáhají týmy z projektu „Blázníš? No a“. „Snažíme se vnést lehkost do toho, že není nic špatného na tom být nějakým způsobem psychicky rozladěn,“ říká psychoterapeutka a vedoucí týmů Radka Votavová.

Duševní onemocnění podle ní není nic, co by člověka nějak diskvalifikovalo, omezovala v jeho budoucnosti. „Je to situace, se kterou se dá něco dělat a dá se s ní žít plnohodnotný kvalitní život, byť s nějakými omezeními.“

Čtěte také

„Prvotní myšlenka (programu) byla destigmatizovat duševní onemocnění, protože s rozvojem komunitní péče, kdy nám šlo o to, aby lidé, pokud psychicky onemocní, nežili uzavření v léčebnách, ale aby žili normální, plnohodnotný život ve společnosti s nějakou podporou. Bylo tak nutné na to společnost nějakým způsobem připravit, protože jsme z dob totality nebyli zvyklí na to, že by duševně nemocní lidé žili mezi námi,“ popisuje.

„Psychiatrická praxe byla taková, že člověk, který onemocní, se někam uzavře, schová se před veřejností a léky se tlumí jeho příznaky, aby nebyl nebezpečný sobě nebo okolí.“

Bylo tak podle Votavové třeba společnost připravit na to, že se nejedná o žádné nebezpečné jedince. „A že je to vlastně dnes už docela běžná záležitost, když někdo není psychicky OK. Proto ten program byl původně hodně destigmatizační a vyvracel nějaké mýty, které jsou s psychiatrickými nemocemi spojené.“

Čtěte také

Dneska je to prý už trochu jinak. „Například zjišťujeme, že mladí lidé vůbec nemají tak závažný stigmatizující pohled na lidi s duševním onemocněním.“

„Společnost je daleko otevřenější. Paradoxně nám v tom pomohl covid, kdy se psychicky zhroutilo mnohem víc lidí a lidé si víc uvědomili, že se to opravdu týká všech. Nyní je tak vlastně mnohem jednodušší si o tom otevřeně povídat.“

Jak by měla vypadat prevence duševního zdraví? Jaká je úloha projektu „Blázníš? No a“? Poslechněte si celé Hovory v audiozáznamu. Moderuje Tatiana Čabáková.

Mohlo by vás zajímat