Stanislav Motl

26. leden 2011

Co mají společného sibiřský šamanismus, megality na českém území nebo nacističtí zločinci z dob 2. světové války? Pokud hádáte jméno Stanislava Motla, dokumentaristy a autora rozhlasového pořadu Stopy, fakta, tajemství, který se všemi těmito tématy zabývá, připište si bod. Právě jeho ve středu zpovídala Lucie Výborná.

Během své práce zaznamenal mnoho neuvěřitelných osudů. A s příběhy, jimž se věnuje, obvykle doslova žije po dlouhá léta. „Na řadě kauz pracuji mnoho roků,“ vysvětluje a přidává konkrétní příklad: „Například příběh nejmladšího odbojáře v Čechách Oldy Dolečka mě provází 35 let.“

Osud mladého odbojáře, který Stanislavu Motlovi poprvé zkřížil cestu vlastně náhodou, dokazuje mnoho věcí. Například i to, že Joseph Mengele, nechvalně proslulý nacistický anděl smrti, jehož Stanislav Motl označuje za mediálního válečného zločince, rozhodně nebyl sám. „Pokusy na vězních byly oficiální součástí německé politiky, doktorů, kteří se na nich podíleli, tedy rozhodně bylo mnohem více. Právě jako jejich oběť skončil i Olda Doleček.“

Kauza, o níž se Stanislav Motl zmiňuje, běžela i na Českém rozhlasu 2 – Praha v rámci dokumentárního seriálu Stopy, fakta, tajemství. Díl, který byl mladému odbojáři věnován, je jmenoval Chlapec mezi vrahy. Stanislav Motl si v něm položil zásadní otázku: Existuje vůbec spravedlnost? „Tuto otázku si kladu celý život a bojím se říci, že neexistuje,“ přiznává Stanislav Motl. „Přesto je povinností nás lidí, abychom tuto spravedlnost nikdy nepřestali hledat.“

Jak dnes Stanislav Motl vzpomíná na noc, kterou strávil v jihlavských katakombách? Které příběhy by nikdy nezveřejnil a proč? A z jakého důvodu říká, že je rád, že všechny své reportáže ve zdraví přežil? I to se dozvíte od Stanislava Motla, pokud si poslechnete celý rozhovor s našem audioarchívu.

Záznam celého rozhovoru se Stanislavem Motlem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: als
Spustit audio