Srovnání s Koukalovou se brání. „Jsem teprve na začátku,“ říká Markéta Davidová, vycházející biatlonová hvězda

20. únor 2019

Běžkaři si prý z biatlonistů často dělají legraci, že jsou to „myslivci“. V rozhovoru s Lucií Výbornou se tomu směje mladá biatlonistka Markéta Davidová. Ta má za sebou lednový týden snů na závodech v Anterselvě: zlato a stříbro a také parádní průlom do kategorie dospělých závodnic.

Pochází ze sportovní rodiny. A navíc je, jak říká, „holka z hor“. „Ještě než jsem chodila, tak jsem jezdila na běžkách,“ vzpomíná, co ji nasměrovalo k biatlonu. „Mám fotku z dětské Jizerské padesátky, na které jsem strašně brečela a nechtěla jsem to dojet. To jsem byla ještě ve školce,“ směje se.

Nebylo to ale prý naposledy, kdy se jí na běžkách chtělo brečet. „Například minulý rok při stíhačce ve Francii. Strašně špatně jsem střílela a v posledním kole mě skoro všichni dojeli okolo. To už bylo trochu na slzičku.“

Pravda je někdy nepříjemná, říká Gabriela Koukalová. Teď chce pomáhat lidem se stejnými problémy

Gabriela Koukalová

Její kniha Jiná je na pultech teprve několik dnů a už vyvolala bouři nejen v médiích, ale i v českém sportu. Naše nejúspěšnější biatlonistka a dvojnásobná stříbrná olympijská medailistka v ní otevřeně pojmenovává některé okolnosti svého života i kariéry. Nedávno navíc oznámila, že nenastoupí do příští sportovní sezóny.

Sama sebe považuje za výrazně lepší běžkyni než střelkyni. „Střelba je u mě zatím hodně zbrklá,“ přiznává. „Ještě na tom musím zapracovat, chce to čas.“

„Jsem na začátku“

Před rokem ve studiu naproti Lucii Výborné seděla Gabriela Koukalová, která se svěřovala s tím, jak v biatlonu trpěla – a nikdo ji prý při tom nepodržel. „Gábinu jsem v týmu nezažila. Ale myslím, že je normální, že ne všichni si sednou,“ uvažuje Markéta Davidová.

Ona sama na sebe tlak necítí. A přestože se o ní začíná psát jako o vycházející hvězdě biatlonu, nepřipouští si ho. „Nemyslím si, že je vhodné mě srovnávat s Gábinou. Ona toho dokázala opravdu hodně, já jsem ještě na začátku.“ 

Olympiáda… a pak konec?

Markéta Davidová slaví druhé místo v závodě s hromadným startem.

A jaké jsou její další biatlonové plány? Trénovat, zúčastnit se příští zimní olympiády – a pak s biatlonem skončit. „Člověk by neměl nikdy říkat nikdy, takže uvidíme. Třeba se to změní a budu závodit ještě 20 let. Ale těším se i na život bez biatlonu, na práci, na zvířata…“

Právě na práci se zvířaty, konkrétně na rehabilitační práci se zvířaty (jako je třeba canisterapie), se momentálně připravuje na vysoké škole. „Biatlon mě baví a chci se mu věnovat na 110 %. Zároveň ale myslím, že jsou na světě i důležitější věci než biatlon,“ říká 22letá sportovkyně.

autoři: Lucie Výborná , als

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.