Společnost se mění, důvěra v neziskový sektor klesá, varuje Jana Vožechová

Společnost se mění každý den. I proto dnes Jana Vožechová, nová ředitelka Nadace rozvoje občanské společnosti, svou práci označuje za skutečnou alchymii. A ví, o čem mluví. „V neziskovém sektoru se pohybuju už devět let,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Češi v rámci charitativních projektů přispívají rádi. A přispívají stále častěji. „Češi nejvíc darují, stane-li se mimořádná tragická událost. Pak jsou velmi štědří a dokážou naposílat neuvěřitelné množství peněz,“ popisuje Jana Vožechová.

Cesta za papežem. Paní Jarmile díky projektu Ježíškova vnoučata požehnal sám František I.

Díky projektu Ježíškova vnoučata požehnal paní Jarmile sám papež František I.

Byla středa 13. prosince a ve Vatikánu se schylovalo k téměř vánočnímu zázraku. Třiaosmdesátileté paní Jarmile se právě plnil celoživotní sen: díky projektu Českého rozhlasu se setkala s papežem Františkem I.

Mimochodem, takzvané DMS, tedy dárcovské SMS, jsou ryze český vynález. „První DMS byla odeslána na náš projekt Pomozte dětem, ono žluté kuře s červenobílým záchranným kruhem,“ připomíná.

Důvěra v neziskovky klesá

Přestože Češi patří mezi národy s obrovskou chutí pomáhat druhým, v posledních letech u nás důvěra v neziskový sektor prudce klesá. „A pokud bude klesat dál, někdo může využít neziskového sektoru ve svůj prospěch. Například založí neziskovku a získané peníze nevrátí zpátky do neziskového sektoru,“ varuje Jana Vožechová.

V Česku momentálně funguje 124 tisíc neziskových organizací. A zorientovat se mezi nimi tak může být obtížné. „Proto se zajímejte o neziskový sektor, nenechávejte se ovlivnit jednostrannými výroky nebo soudy, které o neziskovém sektoru občas padnou. Neziskovky tu odvádí obrovský kus práce!“