Soudobá architektura v historickém prostředí je žádoucí, kontrast není sprosté slovo, zdůrazňuje historička
Místopředsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková vydala knihu Zbořeno, v níž mapuje porevoluční demolice architektonicky cenných budov. Za ostudné považuje třeba zbourání Transgasu či Hotelu Praha: „Byly to jedinečné, neopakovatelné stavby, kterým se nic nepodobá. I když v nich spousta lidí nenašla zalíbení,“ vysvětluje. „Po roce 89 jsme mysleli, že se nebude bezmyšlenkovitě bourat. Prvním šokem byl Špačkův dům,“ vzpomíná. Jaké stavby jsou nejohroženější dnes?
Související
-
Pro pocit, že to má smysl, že se něco daří, vysvětluje Jakud Děd, proč zachraňuje zchátralé památky
Dominantou Nových Domků u Rozvadova býval empírový kostel. Svůj účel ztratil po poválečném odsunu. Ruina před pár lety našla zachránce: Jakuba Děda a spolek Omnium.
-
Naděje pro hrušovanskou ‚vilu Tugendhat‘. Zchátralý funkcionalistický klenot chce obec koupit a opravit
Za plechovým plotem chřadne neúhledná zahrada, obklopuje starý dvoupatrový dům. Zašedlou kostku, která musela před sto lety v malých Hrušovanech u Brna působit jako UFO.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.