Pomoc bez zisku: Seriál o lidech, kteří napnuli své síly a pomáhají v neziskových organizacích

Pro pocit, že to má smysl, že se něco daří, vysvětluje Jakud Děd, proč zachraňuje zchátralé památky

Dominantou Nových Domků u Rozvadova býval empírový kostel. Svůj účel ztratil po poválečném odsunu. Armáda ho využívala jako sklad na seno a stáj pro koně a dobytek. Zruinovaný kostel sousedící se starým hřbitovem před pár lety našel zachránce. Obnovit se ho snaží dobrovolníci ze spolku Omnium. V jejich čele je Jakub Děd.

Sám neví, co ho přitahuje ke zchátralým památkám. Zhruba před deseti lety se zapojil do obnovy kláštera v Broumově. Postupně začal s dalšími členy spolku Omnium zachraňovat zchátralé kostely hlavně v pohraničí. „Pokud by se někdo nezačal starat o tyto zapomenuté a zničené památky, už by byly definitivně na odpis,“ říká.

Spolek Omnium od státu převezme vzácnou hrobku v Krásné Lípě

Hrobka rodiny Dittrich

Hrobku průmyslníka Carla Dittricha v Krásné Lípě na Děčínsku dnes (16. 4.) v 10:30 od státu převezme spolek Omnium.

Nové Domky u Rozvadova objevil Jakub Děd s dalšími dobrovolníky před dvěma lety. Odsunutí rodáci tu už roky pečovali o starý německý hřbitov. Kostel Navštívení Panny Marie bez oken a se shnilou střechou na záchranu pořád čekal.

„Když jsme sem přišli poprvé, památkáři se báli vkročit dovnitř. Dnes je to stále ruina, ale už se tady nebojíme. Kostel je vysekaný, je hotové stavební povolení… Postupnými krůčky se dostáváme dál.“ Se záchranou kostelů v pohraničí pomáhá Jakubovi i jeho otec Stanislav, bývalý ředitel muzea v Chomutově. Na syna je pyšný.

Do obnovy kostela se společně se spolkem Omnium pustili i odsunutí rodáci a další Němci z pohraničí. Mají za sebou další společnou brigádu. „I díky společenskému setkání s rodáky, je to velice příjemná návštěva. Něco, co vám dá další energii,“ svěřuje se. Kostel je sice vyčištěný od nepořádku, zůstaly z něj ale jen obvodové zdi. Už v letos v létě začne postupná obnova střechy. Zatím jen nad sakristií a kněžištěm.

autoři: Lukáš Milota ,
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko