Soudní vykonavatelé versus exekutoři
Exekuce je jednou z posledních možností, jak dostat z dlužníka peníze, i když zpravidla nejúčinnější. Někdy stačí dokonce jen exekucí pohrozit. Poté, co ze zákona vznikli soukromí soudní exekutoři, má věřitel k dispozici už dva způsoby, jak získat zpět dlužnou částku. A to buď prostřednictvím soudu a jeho vykonavatelů nebo využitím služeb soukromého exekutora.
Na začátku obou variant exekuce stojí rozhodnutí soudu o tom, že dluh se splatí z výtěžku exekuce. Soud ovšem nezná majetkové poměry dlužníka. Věřitel by je tedy měl zjistit a potom podat znovu návrh k soudu, aby například dlužníkovi obstavil konkrétní účet. Soud pak rozhodne o odepsání dlužné částky z tohoto konta. Podobný postup se uplatní i v případě, když se má dluh uhradit z prodeje nemovitosti dlužníka.
Usnul: Oprávněný si dá návrh k soudu na výkon rozhodnutí prodejem nemovitosti v příslušném katastrálním území, soud vydá usnesení o výkonu rozhodnutí prodeje nemovitosti, zašle na katastrální úřad, který provede opatření plombou, to znamená, že majitel nemůže s nemovitostí manipulovat. Povinnému je doručeno rozhodnutí a po nabytí právní moci usnesení se nařídí vypracování znaleckého posudku, soudce pak určí cenu, vydá dražební vyhlášku a probíhá dražba nemovitosti k uspokojení oprávněného.
Popisuje celý postup soudní exekutor Milan Usnul a dodává, že rozhodnutí soudu v takovém případu zajišťují soudní vykonavatelé. Jestliže se věřitel obrátí na soukromého soudního exekutora, odpadá mu povinnost dohledávat majetek dlužníka.
Usnul: Soukromý soudní exekutor má k tomu prostředky ze zákona, třeba informace od finančního úřadu, na to vy právo nemáte.
Soukromý soudní exekutor tedy vlastně určuje průběh exekuce, která potom probíhá rychleji než soudní cestou. To je také dáno tím, že si může najmout další spolupracovníky, jestliže na všechny případy nestačí. Soud takovou možnost nemá, protože zaměstnává jen určitý počet pracovníků. Rozdíl je ale v ceně.
Usnul: Pokud podáváte návrh na výkon u soudu, je stanoven soudní poplatek, pracovníci jsou státními zaměstnanci. U soudního exekutora soukromého se poplatky za nařízení nevykonávají, exekutor si obvykle bere zálohu, asi 3 tisíce korun, odměnu si vymáhá od povinného.
Odměna, jak dodává Milan Usnul, se při dlužné částce do tří milionů pohybuje kolem 15 procent. Výše soudního poplatku anebo odměna exekutora nemusí věřitele zajímat v případě, že exekuce pokryje celý dluh včetně nákladů za jeho vymožení - tedy buď soudní poplatek nebo odměnu exekutora. Ovšem, když je výnos exekuce nižší než dluh, snižuje se tato částka v prvním případě o soudní poplatky a v druhém o náklady a odměnu exekutora.
Usnul: Pohledávka je třeba 200 tisíc korun, nemovitost se prodá pouze za 150 tisíc. U soukromého exekutora se ze 150 tisíc se strhávají finance na náklady exekuce, to znamená náklady na posudek a odměna exekutorovi, ta se vypočítá pouze z vymožené částky, to je ze 150 tisíc 15 procent.