Smejkal: Prodloužení vánočních prázdnin nás bez roušek během výuky a testování nikam neposune
Jak poznamenává podobu protiepidemických opatření to, že je vláda v demisi a noví ministři ještě čekají na své jmenování? Proč skupina MeSES zatím neuspěla s návrhy na častější testování a úpravu opatření ve školách? Co už víme o nové variantě omikron? A jak vývoj pandemie ovlivní Vánoce? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je epidemiolog, vedoucí skupiny MeSES a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal.
Specifikem aktuální vlny epidemie je to, že se nejvíce šíří mezi žáky a studenty základních a středních škol. Podle aktuálních dat za poslední týden je incidence ve věkové skupině od šesti do jedenácti let pětinásobná oproti incidenci u lidí 60+. Vy jste v této souvislosti zveřejnili několik doporučení – testování ve školách dvakrát týdně, omezení míchání školních kolektivů, roušky i během výuky, omezení kolektivních sportů v tělocvičně. Budete na tato opatření ještě tlačit?
Budeme. Je celkem jasné, že ten problém není jen ve školách, ale je i jinde. Školy jsou dobře zmapované a já se obávám, že velká virová nálož už se přelila i jinam. Zejména firmy, které testují jednou týdně, mohou vypadat dost podobně.
Čtěte také
Pořád se nekoukáme do zahraničí a vymýšlíme české cesty. Všechna normální zahraniční doporučení hovoří o třech věcech, které jste dobře vyjmenoval a jsou naprosto nezbytné k tomu, abychom školáky mohli udržet ve školách, nedávali jim extra prázdniny a nevymýšleli dny volna. Jsou to roušky po celou dobu výuky, testování nejméně dvakrát týdně a ventilace vzduchu, která se těžko provádí, když je venku zima, ale můžete používat výměníky vzduchu a filtry.
Žijeme v takových absurditách a všechno si tak komplikujeme, že nakonec shodíme úplně tu základní jednoduchou myšlenku. Žáci nemají při vyučování roušky. Proč? Potom je mají ve společných prostorách, ale pak jdou hrát sporty. Rouška většinou dětem nevadí. Většinou to vadí rodičům a je třeba jim to vysvětlit.
Budete o tom přesvědčovat možného budoucího ministra školství pana Gazdíka (hnutí STAN)?
Já už se o to snažím. Myslím, že se posouváme, ale je tam stále strach z toho, říct naplno rodičům, že roušky jsou to základní. Vnímám, že by proti tomu byl velký odpor. Pojďme už konečně těmi vyzkoušenými, většinou západními, jednoduchými cestami, než si to zase komplikovat.
Velké debaty se vedou o možném prodloužení vánočních prázdnin. Bylo by to z vašeho pohledu namístě?
To je přesně to, co říkám. Určitě by to snížilo nálož, ale nemá smysl to dělat, když tomu nedáme všechno. Pokud bychom chtěli radikálně snížit nálož, tak musíme začít těmi věcmi, které jsem říkal na začátku. Když k tomu přidáme tři dny prázdnin, tak by se to určitě podařilo ještě lépe, ale bez těch věcí, které jsem jmenoval a mít jen tři dny prázdnin, nás nikam neposune.
Související
-
Proteiny vyráběné můrou obohacené o kůru stromu. Jak funguje nová vakcína proti koronaviru Novavax?
Evropská léková agentura by mohla brzy schválit další vakcínu proti koronaviru americké společnosti Novavax. V Česku by měla být k dispozici v lednu. Jak funguje?
-
Svět vystrašila varianta omikron. Co o ní zatím víme a jak může zasáhnout do vývoje pandemie?
Je varianta omikron odolná vůči vakcínám? Jaká opatření proti jejímu šíření chystá vláda v demisi a jaký je postoj nastupující koalice?
-
Koronavirus mezi zdravotníky: Situace v nemocnicích není dobrá, lidé nejsou stroje, říká odborářka
Koronavirus se čím dál víc šíří i mezi zdravotníky, nakažených jich je aktuálně skoro 6 tisíc, další jsou v karanténě nebo kvůli dětem na takzvané ošetřovačce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.