Slovenský soud se poprvé postavil proti segregaci romských dětí ve školách

11. leden 2012
Zprávy

Slovenský soud poprvé zakázal segregaci romských a neromských dětí ve školách. Zatím se jedná o nepravomocný rozsudek, obviněná škola se proti verdiktu odvolá. V budoucnu by ale kvůli segregaci mohly přijít i další žaloby.

Soud zakázal segregaci romských dětí ve škole v Šarišských Michaľanech. Víc než polovinu tamních žáků tvoří Romové a polovina tříd je čistě romských.

Podle vedení školy se oddělování romských žáků osvědčilo. Děti z romských osad často nemají základní hygienické návyky a neumí slovensky. Pokud ale chodí do čistě romské třídy, zlepšuje se romským dětem docházka a dělají větší pokroky, tvrdí učitelé.

Segregace v současné formě podle nich vyhovuje i rodičům neromských dětí. Panují obavy, že kdyby soud nakonec přinutil školu, aby „smíchala" romské děti s neromskými, tak by rodiče neromských dětí začali své děti hromadně přehlašovat na jiné školy.

Občanská poradna z Košic, která školu zažalovala, ale považuje segregaci za protizákonnou, a chce kvůli tomu žalovat i další školy.

Podle organizace Amnesty International jsou Romové na Slovensku diskriminováni při vzdělávání už od školky. Romské děti se také až nápadně často dostávají do zvláštních škol, kde tvoří 60 procent žáků, na východním Slovensku až 75 procent.

Incidentů mezi Romy a neromy přibývá

Za posledních pár měsíců se taky na Slovensku stalo několik incidentů, které ukazují na rostoucí napětí mezi Romy a neromy.

Momentálně se v médiích řeší incident ze silvestrovské noci v městečku Zlaté Moravce. Tam mělo několik desítek opilých Romů napadnout jinou skupinu neromů, přítomní policisté se prý navíc na celou bitku jenom nečinně dívali. O víkendu chtějí ve Zlatých Moravcích demonstrovat extremisté z organizace Slovenská pospolitost.

Řadu měsíců už ve slovenských médiích taky rezonuje případ z města Malacky, kde skupina několika desítek Romů především hlukem a nepořádkem částečně terorizuje neromského souseda. Podobných případů je víc, tak daleko jako v českém Šluknovském výběžku ale situace zatím nedošla.

autoři: vob , dka
Spustit audio