Slovensko 1939
Po válce čekal Tisa trest. „Poprava z něj udělala mučedníka,“ myslí historik Ivan Kamenec
„Byl Jozef Tiso válečný zločinec, nebo mučedník?“ Touto větou veřejnoprávní Slovenská televize představovala v soutěži Největší Slovák bývalého prezidenta Slovenského státu a katolického kněze Jozefa Tisa. Po ostré kritice veřejnosti znělku stáhla a vyřadila Jozefa Tisa i ze soutěže. Byl to sice zřejmě zajímavý marketinkový tah, ale tím, že Tisa vyřadili, se už nikdy nedozvíme, jak by pro něj slovenští televizní diváci hlasovali.
Extrémy z obou stran
Historik Ivan Kamenec si myslí, že to věrně odráží postoj Slováků k této historické osobnosti. „Buď jsme ho povýšili na piedestal nedotknutelnosti, nebo zadupali do země. Ale Tiso patří do slovenských dějin, i když já na něj mám kritický názor, ale nemůže ho prezentovat ani v jedné této extrémní poloze. Navíc Tiso byl katolický kněz, s tím se musí na Slovensku počítat.“
Na Martinském hřbitově v Bratislavě odpočívá mnoho osobností slovenských dějin. V sektoru XIX se jeden hrob vymyká. Má největší náhrobek široko daleko, je obsypaný květinami a věnci a ve váze je zapíchnutý plakát s nápisem Největší Slovák. Náhrobek zdobí zlatým písmem nápis „Jozef Tiso, kněz a prezident, obětoval svůj život za víru a za národ.“ U hrobu se pravidelně scházejí jeho obdivovatelé a také extrémističtí politici především na výročí popravy nebo 14. března, kdy si připomínají vznik Slovenského státu v roce 1939.
Padouch, nebo hrdina
Projevy u prázdného hrobu (tělo za záhadných okolností zmizelo a výsledky analýzy DNA nalezených ostatků jsou nevěrohodné) se nesou obvykle ve velmi ostrém duchu a často bývá terčem kritiky československý prezident Edvard Beneš, který nedal po rozsudku smrti Jozefu Tisovi milost. Toho ale odsoudili slovenští soudci podle slovenských zákonů, vláda se doporučení milosti vyhnula a tak ji nepodepsal ani Beneš.
Přesto historik Jan Rychlík upozorňuje, že proces byl politický. „Vítězové soudili poražené. Trest byl velmi přísný. Měli ho nechat utéct někam do kláštera v Jižní Americe, kde by dožil a kde by se na něj zapomnělo. Za jiných politických poměrů by Tisa nepopravili,“ myslí si Rychlík.
„Ta poprava z něj udělala mučedníka,“ říká jednoznačně historik Ivan Kamenec. „Buď hrdina a světec, nebo zločinec.“
Rozsudek nevyvolal na Slovensku žádné zásadní nepokoje, přestože většina Slováků s popravou nesouhlasila. Jozefa Tisa oběsili 18. dubna 1947 na nádvoří bratislavské věznice. Kde skončilo jeho tělo, není jisté. Jeho duch se ale nad Slovenskem vznáší dál.
Související
-
80 let od nacistické okupace 1939
Živá, zpravodajská rekonstrukce Českého rozhlasu Radiožurnál. Sedmihodinové vysílání minutu po minutě. Poslechněte si celé archivní záznamy a speciál vysílání.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.