Rádio Junior odstartovalo nový podcast Šikana. Jak jsou na tom české školy? A víte, jak se zachovat?
„Syna několikrát zbili, školu jsme ale měnit neměli, aby neutrpěla její pověst.“ Jak mají šikanu řešit rodiče?
Začalo to nenápadnými nadávkami a pošťuchováním, skončilo pravidelným přepadáním. Rodiče se o šikaně syna dozvěděli, až když ho našli ležet zbitého na školních toaletách. Žádná šikana není tak malá, aby nebyl důvod ji řešit. Na tom se shodují psychologové, metodici prevence i odborníci na rizikové chování dětí. Ponižování nebo ubližování, které se včas nezastaví, totiž zpravidla vede k častějším a výrazně silnějším útokům.
„My jsme to doma vůbec netušili, ale jednoho dne přiběhla vyděšená paní učitelka, jestli s ní můžu honem jít, a předala mi mého syna, který ležel na chlapeckých záchodech úplně zmlácený.“
Příběh, který Českému rozhlasu respondentka svěřila anonymně, názorně ukazuje nejen extrém, do kterého může šikana postupně vyrůst, ale také nevhodné řešení ze strany školy. Ta uspořádala setkání oběti a agresorem – před celou třídou a bez účasti rodičů.
,Začali jsme držet služby‘
Dopadlo to tak, že se šikana přenesla mimo budovu školy. Takže od té doby, poté, co našeho syna několikrát přepadli cestou na kroužek a zbili ho, jsme začali s prarodiči držet služby a doprovázeli jsme ho do školy i ze školy.
Čtěte také
Podle Lenky Felcmanové z organizace SOFA je v podobných případech téměř nevyhnutelné zapojení asistence externích spolupracovníků.
„Někdy se pak stane, že se ti aktéři ,zabarikádují‘ každý na té své straně, a není to produktivní. Je určitě dobré si k tomu přizvat více partnerů. Aby to nebylo jako škola:rodiče, ale byl tam názor nějakého externího odborníka.“
Česká školní inspekce i policie
Přestože už řada škol řeší šikanu velmi profesionálně, stále občas dochází ke zlehčování situace. Rodičům bitého žáka, jehož příběh jsme slyšeli na začátku reportáže, bylo například řečeno, že nemají konflikt řešit odchodem na jinou školu, aby neutrpěla pověst jejich ústavu. Na podobné jednání můžou rodiče nebo učitelé reagovat kontaktováním České školní inspekce, jak uvádí ústřední inspektor Tomáš Zatloukal:
„Už ta bagatelizace problému je silnou indicií k tomu, že to je nutné řešit. V té situaci se rodiče mohou obrátit na nás. My se jí ale nesnažíme řešit nějakými sankcemi vůči té škole, ale víceméně edukací školy, jak se takové problémy řešit mají.“
Vedle České školní inspekce lze také přímo kontaktovat Policii České republiky.
Čtěte také
„Policie vyhodnotí, zda se jedná o nějaké jednání v protiprávní rovině, v trestněprávní nebo případně v přestupkové. Může to být v souvislosti se školou nebo zájmovým kroužkem,“ říká mluvčí policie České republiky Jakub Vinčálek, který zdůrazňuje, že na zahájení vyšetřování nemá vliv to, v jakém prostoru se porušení práva odehrává. Policie by se tak prý zabývala i tímto případem kyberšikany ve sportovním oddíle:
„Na tréninku to máme takové trochu drsnější, takže když přijde nějaký nováček, tak se stane takovým tím terčem, na kterém si ostatním vybývají zlost. A jedno to zašlo tak daleko, že si začali toho nejmladšího fotit ve sprchách a navzájem si to posílali,“ vypráví anonymně žák.
Policie i Česká školní inspekce se zároveň shodují, že řešením krizových situací by měla vždy předcházet důsledná a systematická prevence. O jejích možných formách si můžete přečíst na našem zpravodajském serveru iRozhlas.cz
Související
-
Následky neřešené šikany jsou nedozírné, varuje psycholožka. Co ukazuje podcastová série o šikaně?
Pětidílná podcastová série Rádia Junior popisuje téma šikany na základě reálných příběhů z českých škol. Spoluautorkou je školní psycholožka a terapeutka Renata Vordová.
-
Ve Finsku pomáhají s bojem proti šikaně i on-line hry. Program má úspěch, do Česka zatím nemíří
Ve Finsku vědí, jak bojovat se šikanou. Využívají přitom interaktivní hry nebo zážitkovou výuku. Rozšíří se úspěšný finský program i do Česka?
-
Šikana. Skutečné příběhy z českých škol, které byste nechtěli zažít
Hraný podcast o mrazivých případech šikany podává pomocnou ruku nejen obětem. Upozornění: Seriál pracuje s autentickým slovníkem mládeže. Obsahuje i vulgární výrazy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.