SERIÁL

3) Šedesát let Semaforu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Suchý a Jiří Šlitr

Jiří Suchý už na počátku divadla Semafor toužil po jevištním partnerství jako měli Voskovec a Werich a toho pravého našel v Jiřím Šlitrovi. To byl původní profesí právník, proslavil se ale jako autor hudby k semaforským představením a byl tím zdánlivě nesmělým chlapíkem s buřinkou, který ale u klavíru dokázal zázraky…

„Ovládal umění improvizace tak, že třeba vzal písničku a lidé si řekli, jak ji chtějí zahrát – à la Mozart, à la Beethoven. A Šlitr sedl a zahrál tu písničku podle toho stylu, který mu divák předurčil,“ vyprávěl Miroslav Horníček v rozhlase roku 1985.

Miroslav Horníček dvojici seznámil. Šlitra znal v první půli padesátých let jako člena dixielandu z Rychnova nad Kněžnou a Suchému ho představil v pražské Redutě. „Začal jsem ho vyhledávat v jeho ateliéru, což byla zároveň jeho obývací místnost na půdě v Chodské ulici číslo 13,“ popisoval Jiří Suchý při promítání v Jonáš klubu v roce 1980.

Dvojice se stala nerozlučnou. Neustálé špičkování bavilo tisíce diváků a posluchačů. Příležitosti k vtipné poznámce byly všude. Poslechněte si je sami v této epizodě!

Odebírat podcast

Související