Schillerová: Dávka ukrajinským uprchlíkům je v pořádku. Musí z něčeho žít, než získají práci
Sněmovna má v pátek posuzovat trojici vládních návrhů, které mají pomoci zvládnout migrační vlnu z Ukrajiny. Kabinet počítá se zavedením mimořádné ochrany utečenců, ta by měla zajistit snazší přístup ke zdravotním službám nebo sociálnímu zabezpečení. „Návrhy podpoříme, ale budeme mít i pozměňovací návrhy. Chceme se ptát, jak je to s pobytovým příspěvkem. Je celá řada nejasných informací,“ říká předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.
Za zásadní označuje Schillerová dávku pro uprchlíky. „Je to jednorázová dávka pro každého ukrajinského občana včetně dětí ve výši 5 tisíc korun. Lidé ji mohou čerpat až pět měsíců, pokud si nenajdou zaměstnání,“ shrnuje poslankyně s tím, že i k tomu bude mít hnutí ANO pozměňovací návrh.
„Ta mimořádná okamžitá pomoc je samozřejmě v pořádku. Lidé musí z něčeho žít, musí někde bydlet, než získají práci,“ dodává Schillerová.
Na co se hodlají opoziční poslanci ptát vlády a na co se zaměří jejich pozměňovací návrhy? Aleny Schillerové se ptá Tomáš Pancíř.
Související
-
Příspěvek 5 tisíc korun by uprchlíci z Ukrajiny mohli dostat už za deset dní, doufá ministr Jurečka
Lidé z Ukrajiny s sebou mají hřivny, ty však zatím není možné vyměnit za koruny ani jinou měnu. „Vláda tu pomoc udělat nemůže,“ přiznává ministr.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.