Příspěvek 5 tisíc korun by uprchlíci z Ukrajiny mohli dostat už za deset dní, doufá ministr Jurečka

11. březen 2022

Do Česka by mohlo zamířit až 400 tisíc ukrajinských uprchlíků. Vláda proto odsouhlasila trojici zákonů, které jim mají umožnit přístup na pracovní trh, ke vzdělání nebo ke zdravotní péči a sociálnímu zabezpečení. Lidé, kteří utíkají před válkou, by mohli dostat 5000 korun měsíčně na pokrytí základních potřeb. „Pokud návrh projde, tak od pondělí 21. března bychom mohli jet v tomto režimu a podporu začít realizovat,“ říká ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Lidé z Ukrajiny do té doby nemusí zůstat zcela bez prostředků. „Už teď pracujeme s válečnými uprchlíky tak, že ti, kteří jsou bez peněz, už dnes mohou žádat o mimořádnou, okamžitou pomoc. Snažíme se od začátku krize se o ně postarat. Tato legislativní úprava to pro nás, ale i pro ně administrativně zjednoduší,“ vysvětluje Jurečka.

S výměnou peněz vláda pomoci nemůže

Mnozí z válečných uprchlíků mají s sebou ukrajinské hřivny, ty však aktuálně není možné vyměnit za koruny ani jinou měnu.

Čtěte také

„Jednal jsem o tom jak s ministrem financí, tak s panem guvernérem z České národní banky. Mluvili jsme o tom, jestli lze na českém bankovním trhu najít řešení, které by stanovovalo nějakou hodnotu kurzu, jak bychom do toho mohli vstoupit, abychom mohli pomoci směně. Ale nejsou k tomu nástroje. Není prakticky možné tento krok legislativně udělat. Vláda tu pomoc udělat nemůže. Lidé musí počkat, až se kurz hřivny stabilizuje a směnárny budou schopny začít s lidmi směňovat.“

Budování provizorních ubytoven

Jak bude vláda reagovat na vyčerpání kapacit ubytování pro uprchlíky? 

„Pokud bude konflikt dál eskalovat, je pravděpodobné, že lidé budou stále přicházet a budeme se muset o ně postarat. Počítáme s tím, že budeme muset budovat humanitární provizorní ubytování, aby ti lidé byli v bezpečí, v teple, aby o ně v základních lidských potřebách bylo postaráno. Ale už nebudeme schopni je ubytovávat v penzionech, v hotelích,“ upozorňuje Jurečka.

Budeme hledat cesty, jak těm, kteří někoho ubytují, pomoci, přispět na náklady. Je to důležité i proto, aby se ti lidé dokázali zorientovat.
Marian Jurečka

Zároveň vyzývá občany: „Chtěl bych apelovat na každého českého občana, pokud může poskytnout část přístřeší, pokud může někoho z válečných uprchlíků ubytovat, aby to z té běžné lidské solidarity udělal. My budeme hledat cesty, jak jim i v tomto pomoci a přispět na část nákladů. Je to důležité i proto, aby se ti lidé Ukrajiny dokázali rychle orientovat, překonat jazykovou bariéru.“

autoři: Tomáš Pancíř , vma
Spustit audio

Související