S Janem Bradáčem o filmové distribuci

12. červenec 2002

Je to byznys ostrých hochů - přesně tak by se dalo popsat uvádění nových filmů do našich kin. My - diváci už naštestí vidíme jenom to co se promítá na plátně a nic dalšího nás nezajímá. Jak to ale ve skutečnosti chodí ve filmové branži, o tom si ve vysílání Filmžurnálu povídal Jirka Chum s generální ředitel distribuční společnosti Falcon Janem Bradáčem.

Pracují tady vlastně tři velké společnosti na bázi licenčních smluv, jenom Warneři jsou firmou se zdejší vlastní pobočkou. Zbylá čtyři studia z těch velkých pěti holywoodských makers, jak se jim říká, tak tady mají své partnery licencované. To znamená, že vlastně v nich nemají žádný vlastnický podíl.

Prostě, když se dodržují podmínky tak jak mají, když je problém, tak se licence odejme?

Funguje to přesně na té bázi, že když vy jste majitelem licence, tak po určitou dobu máte monopol na balík filmů.

Na jaké holywoodské studio jste napojeni?

My jsme napojeni na Walta Disneyho, čili animované filmy, ale samozřejmě i hrané tituly pod značkou Buena Vista International a potom je to značka Columbia Tri Starr, kterou ale také vlastní společnost Sony, takže ono je to tak globalizovaně provázené.

Takže je to tak, že když jedna z těchto společností, tak se k vám dostane okamžitě do distribuce, pokud společnost rozhodne, že je určen na evropský trh.

Tak ten vývoj je trochu pomalejší. Protož prakticky jako distributor studia dostaneme takový výhled na jeden rok na jeden rok balíku filmů, které chystají do distribuce v Americe. My se dohodneme u kterých titulů půjdeme do systému day and day, to znamená, že je uvedeme ve shodném období jak o v Americe, nebo jestli počkáme nějakou dobu a tím se to trochu zlevní, protože nemusíme jít do nových kopií atd. Určité tituly jdou do východní Evropy později než do západní, protože oni testují napřed větší trhy.

Konkurence v Holywoodu je. Doplácíte třeba na to, že jiná společnost má třeba smlouvy s úspěšnějšími studii?

Nedá se říci, že bychom dopláceli. Myslí, že pro každé velké studio je křivka úspěšnosti více méně totožná, jednou jste dole, jednou nahoře. Disney posledních pět let slavil obrovské úspěchy, teď dva roky má výkyv, který u něho není zvykem, výkyv směrem dolů. Ale zase, když jde křivka dolů neznamená to, že studio spí. Pokud vím třeba Warneři pět let neměli pořádný titul a rázem mají Pána prstenů, Harryho Pottera a slaví světové rekordy v tržbách.

autoři: mkp , jch
Spustit audio