S Danou Emingerovou a Petrem Neužilem nejenom o psaní a medicíně

2. leden 2019

Co mají spisovatelka Dana Emingerová a kardiolog Petr Neužil společného? Nejenom příslušnost ke stejnému gymnáziu – Petr Neužil píše rovněž povídky. Co ho k tomu přivedlo? A jak novinářka a spisovatelka hodnotí tolik populární doktorské seriály ve srovnání s primářem kardiologie?

„Psát se naučí každý, kdo je toho alespoň trošku schopen,“ usmívá se Dana Emingerová, která přiznává, že vrátila Petra Neužila tak trochu do hry – poprosila ho o pár povídek do knížky k výročí gymnázia Na Vítězné pláni, kterou připravovala.

Kulatá výročí i rozdělená společnost. Co vše chystá Radiožurnál v roce 2019?

Studiový mikrofon (ilustr. foto)

Osmičkový rok přinesl mnoho výročí, ani rok 2019 nezůstane pozadu. Jak ale říká ředitel zpravodajství Jan Pokorný, vysílání Radiožurnálu nebude jen takové kalendárium. „Budeme držet prst na tepu života,“ říká v rozhovoru s moderátorem Petrem Králem. A jeho slova potvrzhuje i šéfredaktor stanice Ondřej Suchan.

Ale i Dana Emingerová zavítala do oblasti medicíny – editovala speciální číslo National Geographic Česko, které je věnováno tomu, jak bude vypadat medicína budoucnosti. „Někdy mi to přišlo až takový matrix,“ přiznává.

Petr Neužil ale upozorňuje, že medicína udělala velký skok nejenom co do diagnostiky, ale také v terapii a prevenci. „Populace je dnes zdravější nejenom kvůli tomu, že je dobře informována, ale tak kvůli tomu, že medicína se dělá lépe,“ vysvětluje.

A jak je to s talentem v případě kardiologů? Podle Neužila se v medicíně musí projít fází biflování dat od A do Z, a pak jde o to, jak s tím člověk dokáže nakládat a používat. A jak se dívají oba hosté na seriály z nemocničního prostřední?

Poslechněte si celý rozhovor ve videu! 

autoři: Jan Pokorný , prh

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.