Ruští sportovci na olympiádě? Češi nesouhlasí, schůzky se zúčastní i Zelenskyj
Ruská agrese na Ukrajině pokračuje, Mezinárodní olympijský výbor přesto nevylučuje účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách v Paříži. Hlavně kvůli tomu se uskuteční online setkání ministrů sportu členských států EU. „České stanovisko je zcela jasné. Pokud bude trvat válka a ruská agrese v době olympiády, ruští a běloruští sportovci by se neměli účastnit olympijských her v Paříži,“ zdůrazňuje předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek.
Čtěte také
„Význam schůzky podtrhuje, že se jí bude účastnit online formou i prezident Ukrajiny Zelenskyj. Myslím si, že je pobouřen i reakcí předsedy MOV, který ho vyzval, aby neinicioval tuto názorovou polemiku s MOV.
Olympijská soutěž má dávat rovná pravidla všem účastníkům. Pokud se ukrajinští sportovci účastní bojů nebo trénují v šílených podmínkách nebo v zahraničí a měli by soutěžit s ruskými sportovci, kteří využívají zázemí svých armádních center, je to příklad nerovného boje,“ konstatuje Ondřej Šebek, předseda Národní sportovní agentury.
Související
-
Na návrat ruských sportovců není správný čas. Sport nemůže být apolitický, myslí si šéf biatlonu
Blíží se návrat ruských sportovců do mezinárodních soutěží? Co všechno v této souvislosti zvažují mezinárodní sportovní federace? Je na místě uplatňovat kolektivní vinu?
-
Čeští olympionici o bojkotu her neuvažují. Se startem Rusů a Bělorusů v Paříži však nesouhlasí
„Neschvaluji účast ruských sportovců na sportovních akcích za jakýchkoliv podmínek...ale svoji případnou neúčast absolutně nezvažuji, řekl plavec Jan Šefl pro Radiožurnál Sport.
-
Zvažujeme bojkot her v Paříži, přiznává předseda lotyšského olympijského výboru Tikmers
„Pokud by se olympijské hry konaly teď a měli by se jich účastnit sportovci z Ruska a Běloruska, tak myslím, že by Lotyšsko ty své neposlalo,“ přiznal Tikmers.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.