Ruský export ropy je vyšší než před rokem, je to výsměch veškerému sankčnímu snažení Západu, říká analytik

Od pondělí platí embargo zemí Evropské unie na dovoz ropy po moři i potrubím. Výjimkou je jen přeprava ropy ropovodem Družba do zemí střední Evropy. Země G7 a Austrálie se také o víkendu připojily k zastropování cen ruské ropy na 60 dolarech za barel. Kreml bychom skutečně zasáhli jedině tehdy, kdybychom část zisku posílali Kyjevu, hodnotí kroky Západu analytik Vladimír Votápek, bývalý generální konzul Česka v Petrohradu.

Jak velkým problémem je pro Rusko zastropování cen? Jenom připomenu, že cena ruské uralské ropy se v pátek pohybovala kolem 67 dolarů za barel.

Pokud by zastropování spolu s dalšími sankcemi, jako je zákaz exportu po moři, skutečně vedly k omezení 90 % ruského exportu, pak by to bylo velmi citlivé. Byla by to asi nejvýznamnější sankce ze všech až dosud na Rusko uvalených. Nicméně odborníci jsou poměrně skeptičtí, co se týče účinnosti těchto sankcí. Takže budeme muset počkat několik týdnů a uvidíme, jak velký dopad na ruský export nafty to bude mít.

Čtěte také

Jakou reakci Ruska lze teď předpokládat? Ruský prezident Putin už dřív uváděl, že Rusko nebude dodávat paliva těm, kdo se k cenovému stropu připojí. Dá se tedy čekat, že do Evropy přestane ropa z Ruska proudit úplně? Že vyschne i ropovod Družba?

Domnívám se, že verbální reakce Ruska je samozřejmě velmi podrážděná a velmi negativní, ale praktické kroky budou velmi umírněné. A i kdyby to dopadlo tak, že do Evropy nebude proudit ruská ropa přímo, tak jsem přesvědčen, že se najdou nějaké bypasy, které ropu do Evropy stejně přivedou.

Protože chci připomenout, že například největší italská rafinerie patří Lukoilu. To znamená, věřím, že Lukoil najde nějakou cestu. I kdyby měli tu naftu nominálně přes uskladňovat v nějakém spřáteleném přístavu.

Například se může stát, že Sýrie se najednou stane velkým vývozcem ropy do Evropy. Anebo kdokoliv jiný. Samozřejmě že zrovna damašský režim není ideální, protože ten je také pod spoustou sankcí.

Dá se předpokládat, že Rusko bude hledat odbyt pro svou ropu i jinde ve světě. Jak se mu zatím daří nalézat kupce pro svoji ropu mimo státy, které se už připojily k zastropování?

Bohužel daří se mu to velmi dobře. Ruský export ropy do Číny vzrostl z nějakých 0,8 milionu na 1,1 milionu. A především výrazně vzrostl export ruské ropy do Indie. Ta před válkou neodebírala skoro nic z Ruska a teď odebírá takových 0,8 milionu barelů, což je opravdu hodně.

Takže v celkové sumě, když se podíváte na statistiku, tak zjistíte, že ruský export ropy není nižší než před rokem, ale je naopak vyšší, což je výsměch veškerému sankčnímu snažení vyspělých zemí.

Dá se předpokládat, že by se třeba i Čína a Indie mohly připojit k zastropování cen, protože by to pro ně mohlo být výhodné?

Záleželo by na tom, jak pevnou pozici zaujme Evropa a Západ – Spojené státy a další vyspělé země. Ale já chci především říct, že nerozumím tomu, proč se snažíme omezit ruský export zastropováním ceny. Protože cena ropy je velmi flexibilní a týden to může být nedostatečná cena pro Rusko a za 14 dní to může být velmi přijatelná cena.

Mnohem lepší nápad podle mého názoru by byl, kdybychom se všichni domluvili a dejme tomu 20 nebo 30 % z ceny ropy bychom neposílali do Moskvy, ale do Kyjeva. To by byla zásadní rána pro ruské válečné úsilí, respektive by to velmi zásadně ovlivnilo výsledek války, ve které se Ukrajina brání neospravedlnitelné a zločinné ruské agresi.

Čtěte také

Takže ještě jednou: ne zastropování, ne zákazy exportů, ale odeslání části zisku Kyjevu. To by byla ta správná sankce.

Když zmíním rozhodnutí zemí OPEC, že ponechají své těžební limity beze změny – co to pro Rusko znamená? Dá se to brát jako prohra, jak řekl Václav Bartuška?

Pan Bartuška je optimista. Rozhodně to není prohra Západu, protože ta další varianta, že by OPEC snížil objemy těžby, to by bylo pro nás ještě mnohem horší. Ale za vítězství Západu bych považoval to, kdyby se podařilo domluvit s OPEC zvýšení jejich těžby tak, aby si s rezervou kompenzovali ten žádoucí výpadek ruského exportu.

My chceme zastavit export ruské nafty, dejme tomu 3,5 milionu barelů denně. Takže bych očekával od OPEC, že o těch 3,5 milionu barelů denně zvýší svoji těžbu tak, abychom skutečně nebyli na ruské těžbě a exportu závislí.

Jaký vliv má Rusko právě na rozhodování zemí OPEC o těžbě? Co může zemím OPEC nabídnout?

Jak komu. Rusko není v dobré pozici. Samozřejmě že Spojené státy nebo obecně Západ mají lepší vztahy s významnými státy OPEC.

Nicméně Rusko má svůj význam mimo jiné proto, protože všechno toto jednání je o konkrétních lidech, kteří se už dlouhá desetiletí stýkají i s ruskými partnery. Vzniká mezi nimi velké množství nejrůznějších vazeb, osobních, korupčních a tak dále.

Takže já bych ruský vliv na rozhodování OPEC rozhodně nepodceňoval. Ostatně aniž bych se chtěl opakovat, ten výsledek posledního jednání si neumím vyložit jako o ruskou prohru. Samozřejmě není to ale ani západní prohra, je to spíš remíza.

autoři: Věra Štechrová , and
Spustit audio