Ruské jednotky se snaží soustředit síly pro novou vlnu útoků. Válka na Ukrajině, den sedmnáctý hodinu po hodině

Jasné počasí zesiluje hrozbu invaze z ruských válečných lodí, reportuje z Oděsy Ľubomír Smatana

Sirény, které upozorňují na nálety, se ráno rozezněly v mnoha městech na Ukrajině – v Kyjevě, v Charkově, v sumské oblasti na severovýchodě, v západoukrajinském Lvově a také na jihu v Oděse. Její starosta se obává, že by přístavní město mohly zároveň obklíčit válečné lodě a vojska ze severovýchodu.

Do mrazivého a čirého rána se Oděsa probudila za zvuku dvou leteckých poplachů. Jasnou oblohu a klidné moře místní považují za špatné znamení, protože zesilují možnost, že se v ní Rusové pokusí vylodit.

Čtěte také

Starosta města Gennadij Truchanov včera vyzval obyvatele, aby se předzásobili. „Řekl, že mají informace, že se z Krymu blíží směrem Oděse válečné lodě a že se formují vojska, která by mohla na Oděsu zaútočit ze severovýchodu. Předpokládá, že by mohly začít město obkličovat,“ říká reportér Ľubomír Smatana.

Únikové cesty jsou zatím otevřené a z ukrajinské strany hlídané minimálně. Nejbližší hraniční přechod do Moldavska, který je vzdálen 40 kilometrů, střeží jen moldavští policisté. „Ukrajinská pasová kontrola nebo ukrajinská celní kontrola vůbec. Ti muži a ženy odešli, zřejmě jsou potřeba jako ozbrojenci a někde jinde,“ dodává Smatana.

Sledujte Speciál Českého rozhlasu hodinu po hodině.

autoři: Vladimír Kroc , jkh | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio