Rozděleni Evropou. Jaký je vztah Čechů k Evropské unii?

Symbol spokojeného života, nebo zklamání a neúspěch? Český rozhlas spouští projekt o EU

V červnu nás čekají volby do Evropského parlamentu, začínají se formovat kandidátky jednotlivých stran a hnutí. Radiožurnál a zpravodajský web iROZHLAS.cz v té souvislosti spouští projekt k 20 letům českého členství v Evropské unii. Jmenuje se Rozděleni Evropou. „Když to hodně zjednoduším, jde o detailní pohled na dvacet let Česka v Evropské unii,“ představuje projekt šéfredaktor zpravodajského webu iRozhlas Martin Samek.

Rozděleni Evropou – co si pod tím pojmem představit?

Čtěte také

Rozděleni Evropou je unikátní projekt, který zmapoval nálady a postoje Čechů nejen k Evropské unii, ale taky ke společné měně a řeší i důvěru k evropským institucím.

Když to hodně zjednoduším, jde o detailní pohled na dvacet let Česka v Evropské unii. Jak je v Česku EU vnímaná ukážeme v datových analýzách, v reportážním seriálu a nebudou chybět ani rozhovory, kde to všechno rozebereme s odborníky.

Posluchači si možná vzpomenou na naše dřívější projekty Rozděleni svobodou či Rozděleni klimatem. Jak naši společnost dělí pohled na Evropu, respektive Evropskou unii?

Hlavní zjištění ukazuje, že je česká společnost rozdělená do šesti skupin. Na jednom pólu jsou největší příznivci Unie – my jim říkáme Euronadšenci, a na straně druhé největší odpůrci, kterým říkáme Skalní odpůrci. A mezi nimi se pohybují další čtyři skupiny. Zajímavé taky je, že Evropanem se podle výzkumu cítí být 74 procent z nás, ale jen 45 procent je spokojeno s naším členstvím v EU.

Evropanem se podle výzkumu cítí být 74 procent z nás

Co má největší vliv na rozdílné názory respondentů na EU?

Peněženka. Dobře tady funguje filtr: poražený versus vítěz. Pokud se máte dobře, je dost pravděpodobné, že na EU koukáte jako na symbol spokojeného života a je vám příjemná příslušnost k Západu. Pokud se dobře nemáte, dost možná Bruselu připisujete zklamání z polistopadového vývoje a vlastní neúspěch.

Na naši spokojenost s EU mají vliv taky velké události jako třeba migrační krize, krize eurozóny, pandemie covidu nebo ruská agrese.

Zajímá vás, do jaké skupiny ve vztahu k EU patříte? Poslechněte si celý rozhovor a sledujte projekt na iRozhlas.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio