Rodiče, pozor. Na děti se přenášejí i vaše zkušenosti, říká známý neurobiolog a fyziolog

30. listopad 2018

Lidský mozek skrývá víc tajemství, než tušíme. Snad i víc než se může zdát vůbec fyziologicky možné. „Ukazuje se, že dokonce i zkušenosti našich rodičů mohou ovlivnit náš genetický aparát. Na děti se přenesou zkušenosti jejich rodičů,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou známý fyziolog a neurobiolog František Vyskočil.

Když se na konci druhé světové války postavilo Nizozemsko Němcům na odpor, sáhlo Německo k odvetě. Rozhodlo se, že Nizozemsko vyhladoví. Jak to souvisí s epigenetikou, ptáte se? Hodně.

Proč zapomínáme? Lidský mozek je jako počítač, říká Dana Steinová, odbornice na paměť

Dana Steinová, zakladatelka a předsedkyně České společnosti pro trénování paměti

Že si už zase nemůžete na něco vzpomenout? Podle Dany Steinové zřejmě můžete být v klidu. „Stává se to už lidem ve 20 letech, jde o fenomén ‚mám něco na jazyku‘,“ popisuje v rozhovoru s Janem Pokorným zakladatelka a předsedkyně České společnosti pro trénování paměti.

„Matkám, které tenkrát trpěly hladem, se narodily oslabené děti. Reakce na nedostatek potravy se pak ale přenesla i na další generaci! Totéž platí i pro naše další zkušenosti,“ vysvětluje František Vyskočil.

Pro stávající i budoucí rodiče tak z toho plyne jediné: měli by se vyhýbat situacím, u nichž nechtějí, aby je v budoucnu musely řešit i jejich děti. 

„Příkladů je v přírodě hodně. Například myši se v Jižní Americe setkávají s jistým jedovatým hadem. Mláďata okamžitě poznají nebezpečí, když vidí siluetu hada, přestože se s ním nikdy nesetkala! Naopak v Severní Americe, kde myši tuto zkušenost nemají, je jim to jedno. Nepřenesla se na ně totiž zkušenost jejich maminky.“

Mozek je zkrátka zázračný orgán. A mimochodem, je i „samoopravitelný“, jak v rozhovoru upozorňuje profesor. „Opravuje se sám a průběžně. Díky neuronům, které se v některých částech nahrazují,“ vysvětluje.

A proč vlastně psát rukou, když škrábete? Není lepší sáhnout po klávesnici? Poslechněte si celý rozhovor s neurobiologem Františkem Vyskočilem.

autoři: Lucie Výborná , als