Proč zapomínáme? Lidský mozek je jako počítač, říká Dana Steinová, odbornice na paměť
Že si už zase nemůžete na něco vzpomenout? Podle Dany Steinové zřejmě můžete být v klidu. „Stává se to už lidem ve 20 letech, jde o fenomén ‚mám něco na jazyku‘,“ popisuje v rozhovoru s Janem Pokorným zakladatelka a předsedkyně České společnosti pro trénování paměti.
Nechte si zdarma otestovat paměť. Během Dnů paměti můžete přijít i do Českého rozhlasu
Jak jste na tom s pamětí? Už za pár dní to zjistíte. Od 19. do 21. listopadu se opět konají Dny paměti, během kterých si na mnoha místech České republiky budete moct nechat otestovat paměť. Například v budově Českého rozhlasu.
Čím jsme starší, tím víc informací a zkušeností máme. A ve chvíli, kdy se potřebujeme na něco rozpomenout, tak může mozku chvíli trvat, než se v tomhle množství informací zorientuje.
„Po nějakých deseti minutách vám hledané slovo pravděpodobně naskočí. Bohužel konverzace už se pravděpodobně přesunula někam jinam, a vy už tak hledané slovo nepotřebujete,“ usmívá se Dana Steinová.
Zaplněná paměť
Někteří lidé přirovnávají mozek k počítači. Zatímco ten nový funguje na jedničku, postupem času se, stejně jako počítač, opotřebovává. Navíc čím víc dat na něj uložíte, tím je vyhledávání mezi nimi složitější a pomalejší.
Psychiatr Radkin Honzák měl přednášku s názvem Čím chytřejší telefon, tím hloupější mozek. Dnes se hodně spoléháme na externí pomůcky a nedáváme mnoho stimulů našemu mozku. Moc toho totiž od něj nečekáme.
Dana Steinová
A jde prý o skvělé přirovnání, potvrzuje odbornice na lidskou paměť. „Němečtí vědci například vzali počítač a začali ho krmit informace v rychlosti, s jakou je dostáváme my během života. Když bylo počítači 18 let, pracoval na plné obrátky. A jak stárnul, zpomaloval se,“ upozorňuje žena, která v někdejším Československu zakládala univerzitu třetího věku a později i centra celoživotního vzdělávání.
Závěr? „Neznamená to, že se s věkem zhoršuje nás kognitivní výkon. Jen toho už tolik víme, že mozku trvá déle, aby správnou informaci našel,“ shrnuje Dana Steinová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.