Robert Fico bude k vládnutí na Slovensku hledat nejméně dva koaliční partnery

6. březen 2016

Vládní strana Smer premiéra Roberta Fica zvítězila v parlamentních volbách na Slovensku. Přišla ale o většinu a sestavení nové vlády tak bude pro Smer obtížné. Do Národní rady se dostalo celkem osm stran. Mezi nimi i extremisté z krajní pravice.

Vláda jedné strany na Slovensku končí. Sociální demokracie sice vyhrála parlamentní volby počtvrté po sobě, tentokrát s necelými 30 procenty hlasů, ale k vytvoření vlády bude hledat nejméně dva spojence.

„Za nás řeknu, že jsme čekali výsledek vyšší asi o čtyři až pět procent. Přesto jsme počtvrté za sebou vyhráli parlamentní volby a vzniká povinnost pokusit se sestavit smysluplnou a stabilní vládu. Nebude to snadné. To říkám velmi jasně,“ zdůraznil Robert Fico.

"Určitě je třeba udělat vše pro to, aby nebyla ani pravděpodobnost předčasných parlamentních voleb, ani žádné jiné experimenty, které by narušovaly představu o parlamentním demokratickém systému," dodal.

Podle Fica by se tak o složení kabinetu mělo pokusit pět stran, všechny by ale nemusely být součástí vlády. Vyloučil spolupráci s krajně pravicovou Lidovou stranou Naše Slovensko. "Hodnotově jsme tak daleko od sebe, že to nepřichází v úvahu," řekl šéf Smeru.


Parlamentní volby provázel vysoký zájem občanů. Volební účast dosáhla 59,82 procenta.
Pramen: Slovenský statistický úřad

Současně připustil, že kvůli povolebním jednáním možná požádá českého premiéra Bohuslava Sobotku, aby ho zastupoval na pondělním summitu EU a Turecka.

Lídrem pravice se stala SaS

Nejsilnější pravicovou stranou je po volbách je Svoboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Ten počítá s tím, že první možnost sestavení kabinetu dostane Robert Fico. V případě nezdaru je Sulík připravený převzít aktivitu.

„Jsme připraveni převzít odpovědnost a regulérně vládnout. Samozřejmě musíme najít partnery – ne příliš mnoho. A musíme se s nimi dohodnout na programovém prohlášení vlády,“ řekl Sulík.

Překvapivý úspěch kontroverzního hejtmana

Největším překvapením voleb je úspěch pravicového radikála, banskobystrického hejtmana Mariana Kotleby. Na kandidátce jeho Lidové strany Naše Slovensko byla řada lidí spojených s neonacistickou scénou na Slovensku, mandát paslance však nezískali.

Strana Síť, která měla být lídrem pravice, dostala jen 5,5 procenta hlasů.

A poprvé po listopadu 1989 se do Národní rady nedostane Křesťansko-demokratické hnutí.

Čtěte také

Výsledky voleb do Národní rady Slovenské republiky
Rozdělení křesel v parlamentu
Předseda strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík

Čtěte také

Volby do Národní rady Slovenské republiky 1994 - 2012
autoři: pev , mkp | zdroj: ČTK
Spustit audio