Rizika omikronu: kvůli vysoké nakažlivosti uvrhne mnoho lidí do karantény, hrozí výpadky společnosti
Státní zdravotní ústav zveřejní pravidelný týdenní zprávu k šíření koronaviru v Česku. Je pravděpodobné, že ve statistikách bude dominovat varianta omikron. Je totiž vysoce nakažlivá a velmi rychle vytlačuje dosud převažující deltu. V jaké situaci Česko omikron zasáhne a co může způsobit?
Počty hospitalizovaných odráží epidemiologickou situaci v zemi vždy s několikatýdenním zpožděním. V nemocnicích je teď nejméně lidí od listopadu a do minulého týdne v republice klesaly nebo stagnovaly hlavní epidemiologické parametry – to se ale nyní mění.
Reprodukční číslo je opět nad hodnotou jedna a roste relativní pozitivita testů. Zatím nejviditelněji se situace obrací v Praze a okolí. Čísla pozitivních porostou. Ze zkušeností ze zahraničí víme, že pravděpodobně porostou velmi dramaticky a rekordně.
Monoklonární látky nefungují
Naštěstí se ukazuje, že omikron se spíš objevuje v horních cestách dýchacích než třeba v plicích. Přesto musíme být stále pozorní. Vědci upozorňují, že každá země má trochu jiné složení obyvatelstva a jinou proočkovanost.
Čtěte také
Omikron je navíc velmi infekční: každé dva až tři dny se počet nakažených zdvojnásobí, takže dopad na nemocnice může být vysoký. A monoklonální protilátky, které Česko má, na omikron nefungují. Antivirotika ano, máme molnupiravir, ale třeba účinnější paxlovid od firmy Pfizer jsme ještě neobjednali.
Společnost v karanténě
Dá se očekávat, že čím rychleji omikron přijde, tím rychleji odejde. I to s sebou ale nese rizika, například z paralyzování určitých částí společnosti, protože nakažených bude prostě příliš mnoho lidí.
Profesor Jan Konvalinka, biochemik z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, každopádně odhaduje, že i se všemi opatřeními tato už šestá vlna za poslední dva roky bude trvat měsíc nebo maximálně šest týdnů.
Související
-
Variantou omikron se nejspíš všichni nakazí, průběh onemocnění je ale lehký, ubezpečuje ředitel VFN
Počet pacientů s koronavirem v nemocnicích dál klesá. „Velká část personálu čerpá zaslouženou dovolenou,“ raduje se ředitel VFN David Feltl.
-
Jak překonat omikron? Třetí dávky, kratší karanténa a testování dvakrát týdně, věří Roman Chlíbek
Národní institut pro zvládnutí pandemie zkrátí dobu izolace na pět dní: „Člověk s omikronem vylučuje virus dva dny před příznaky a první tři dny nemoci,“ říká jeho šéf.
-
Kombinací očkování proti omikronu? Evropská léková agentura je pro, čeští vakcinologové vyčkávají
Evropská léková agentura podpořila několik nedávných studií, podle nichž může kombinace stávajících vakcín vylepšit ochranu organismu i proti variantě omikron.