Režim na našich hranicích po vstupu do EU

28. duben 2004
Vaše téma

Po prvním květnu, pokud pojedeme přes hranice, bychom měli mít u sebe pro jistotu stále pas. Zvykneme si také na namátkové kontroly, které mohou být kdekoli, nejen na hranicích. Celní kontroly skončí na silničních, železničních a vodních hraničních přechodech. Celníci zůstanou pouze na mezinárodních letištích. Jak zdůrazňuje mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták, celní hlídky svou činnost zaměří jiným způsobem.

Barták: V rámci mobilního dohledu to znamená, že se po území České republiky budou pohybovat celní hlídky, které mohou kontrolovat zboží převážené po území Evropské unie, respektive po České republice.

Hlídka se zaměří na zboží, které může být nějakým způsobem nebezpečné pro občany, jako radioaktivní materiál, drogy a podobně. Stále na našich hranicích budou probíhat přísná bezpečnostní opatření, která cizinecká policie zavedla po útoku v Madridu.

Krejčí: Policisté kontrolují a věnují zvýšenou pozornost lidem z rizikových oblastí, provádějí častěji namátkové kontroly zavazadel a nákladních prostor, zda někdo neveze nebezpečné látky nebo něco, co by mohlo ohrozit veřejný pořádek či sloužit k teroristickým útokům.

Upozorňuje mluvčí Cizinecké a pohraniční policie Klára Krejčí.

Krejčí: Lidé by měli počítat s tím, že pokud půjde o rizikovou oblast, tak kontroly budou větší.

Řidiči kamionů budou kontrolováni jenom na vnějších hranicích Evropské unie. Policisté na vnitřní hranici budou kontrolovat pouze doklady osob, ale pokud se jim něco nebude zdát v pořádku, mohou si přepravní prostory nechat otevřít.

Krejčí: Kontrola kamionů bude na vnějších státních hranicích Evropské unie, to my nejsme. Předpokládáme a je velmi pravděpodobné, že odpadnou fronty na našich hranicích.

autor: lov
Spustit audio

Více z pořadu