Rentgenové snímky i 3D model. Moderní technologie pomohla českým archeologům objevit cenný exemplář
Moderní technologii v současnosti využívají i archeologové. Co nelze vidět okem, jim pomáhá analyzovat například rentgen nebo tomografie. Nové pomoci využili také odborníci z archeologických ústavů Akademie věd. Tomografie jim pomohla odhalit i jeden vzácný meč.
„Meč byl do hrobu pravděpodobně uložen ještě před pádem Velké Moravy,“ vysvětluje v restaurátorských laboratořích Jiří Košta z Národního muzea. Zbraň pochází z přelomu 9. a 10. století. Je celá černá, což je podle archeologů důsledkem konzervace.
Meč do rentgenu vkládají v rukavicích. Rentgenový snímek se na obrazovce objeví během pár vteřin. Dokáže odhalit, co není viditelné pouhým okem, například kovářské postupy nebo výzdobu pod korozí.
Čtěte také
„Vidíte strukturu čar, které směřují šikmo jedním směrem a poté šikmo i opačným směrem a ještě třetí strukturu,“ doplňuje Jiří Košta.
Daleko více možnosti ale archeologům umožňuje počítačová tomografie, kdy se jednotlivé rentgenové snímky propojují do virtuálního 3D modelu.
„Bývá to zpravidla několik set snímků,“ říká Jiří Hošek z Archeologického ústavu. „Dostáváme se na druhou stranu, na druhý okraj čepele a zde by bylo ono písmeno A,“ popisují 3D model odborníci.
Díky tomografii se jim podařilo objevit velice mimořádný exemplář. Dříve totiž nikdo netušil, že raně středověký meč, který se už dlouhá léta nachází ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy, má na sobě vzácný nápis.
Související
-
Příběh ledového muže Ötziho pro 21. století. Jak to bylo doopravdy s celebritou mezi mumiemi?
Skoro všechno bylo jinak, tvrdí nová studie o takzvaném „muži z ledu“ – mumii staré přes pět tisíc let, kterou v roce 1991 našli v Tyrolských Alpách němečtí turisté.
-
Probírali jsme kosti Otce vlasti. Karel IV. byl ortopedické muzeum, přibližuje profesor Bartoníček
Odborník na lopateční kost, ortoped Jan Bartoníček, navázal ve zkoumání ostatků Karla IV. na práci proslulého antropologa. Kterému králi se zranění lopatky stalo osudným?
-
Léto plné experimentů. Speciální tábor ČVUT vychovává budoucí vědce, letos je ve znamení archeologie
Sestrojit si vlastní detektor kovu nebo třeba podvodní senzory. I to museli zvládnout středoškoláci na letním kempu Fakulty elektrotechnické ČVUT u nádrže Orlík.