Rakovina je strašák, uznává vědec Radek Špíšek. Pomůže v boji s ní léčebný přípravek jeho týmu?

18. únor 2015

Mohlo by jít o novou zbraň proti rakovině prostaty, ale imunolog a vědec Radek Špíšek zůstává opatrný a spíše než o léku mluví o léčebném přípravku.

„Jsme opatrní na to, co se objevuje v médiích,“ uznává tento vědec. Zatímco léky podle něj pomáhají spoustě lidem prodloužit život, o léčebném přípravku, na kterém spolu s ostatními vědci pracuje, zatím takové důkazy nemá.

Přípravek však vstupuje do nejdražšího stádia testování, totiž do třetí fáze, kterou by vědci nezvládli uskutečnit akademicky. „Je to velký risk. A jen tak se dá prokázat, jestli je přípravek skutečně účinný,“ přibližuje. Pokud se ukáže, že ano, může se vyrobit lék, což se vyplatí i investorům.

Do finančně náročné třetí fáze se podle jeho slov v Česku zatím nikdo nepustil. Podle Radka Špíška totiž takové testy organizují hlavně velké společnosti na stovkách a tisících pacientů v nemocnicích po celém světě. Pokusná léčba je navíc kontrolovaná nejen jiným typem léčby, ale také placebem. „Nikdo neví, jestli pacient dostává nový léčebný přípravek, nebo placebo, a to proto, aby výsledek nebyl snadno ovlivnitelný,“ vysvětluje Radek Špíšek.

Čtěte také


Neumím pochopit, proč lidé kouří, když je dokázáno, že kouření zvyšuje pravděpodobnost nádorového onemocnění.

Kromě vědy se zabývá také imunologií. A jak připomíná, lékaři neumí uměle nastartovat imunitu a neumí ani najít chybu imunitního systému. Proto imunologové dávají svým pacientům už tradiční rady: „Sportujte, nepijte a nekuřte.“

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová