Rakovina je strašák, uznává vědec Radek Špíšek. Pomůže v boji s ní léčebný přípravek jeho týmu?

18. únor 2015

Mohlo by jít o novou zbraň proti rakovině prostaty, ale imunolog a vědec Radek Špíšek zůstává opatrný a spíše než o léku mluví o léčebném přípravku.

„Jsme opatrní na to, co se objevuje v médiích,“ uznává tento vědec. Zatímco léky podle něj pomáhají spoustě lidem prodloužit život, o léčebném přípravku, na kterém spolu s ostatními vědci pracuje, zatím takové důkazy nemá.

Přípravek však vstupuje do nejdražšího stádia testování, totiž do třetí fáze, kterou by vědci nezvládli uskutečnit akademicky. „Je to velký risk. A jen tak se dá prokázat, jestli je přípravek skutečně účinný,“ přibližuje. Pokud se ukáže, že ano, může se vyrobit lék, což se vyplatí i investorům.

Do finančně náročné třetí fáze se podle jeho slov v Česku zatím nikdo nepustil. Podle Radka Špíška totiž takové testy organizují hlavně velké společnosti na stovkách a tisících pacientů v nemocnicích po celém světě. Pokusná léčba je navíc kontrolovaná nejen jiným typem léčby, ale také placebem. „Nikdo neví, jestli pacient dostává nový léčebný přípravek, nebo placebo, a to proto, aby výsledek nebyl snadno ovlivnitelný,“ vysvětluje Radek Špíšek.

Čtěte také


Neumím pochopit, proč lidé kouří, když je dokázáno, že kouření zvyšuje pravděpodobnost nádorového onemocnění.

Kromě vědy se zabývá také imunologií. A jak připomíná, lékaři neumí uměle nastartovat imunitu a neumí ani najít chybu imunitního systému. Proto imunologové dávají svým pacientům už tradiční rady: „Sportujte, nepijte a nekuřte.“

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.