Rakouský Semmering strhne milovníky sjezdovek, ale i sáňkování
Alpy, nebo Tatry? Tuhle otázku si dříve nebo později položí většina vyznavačů zimních sportů v Čechách i na Slovensku. Rakouské velehory obvykle vyhrávají díky delším sjezdovkám a lepším službám. Podobné hlasy jsou slyšet i v rakouském Semmeringu, kam se sjíždějí kromě Rakušanů taky Češi, Slováci a Maďaři. Z Brna je to autem jenom něco přes dvě hodiny, a když s sebou vezmete velkou rodinu, můžete na lyžování i výrazně ušetřit.
Fronta u vleku je krátká, prakticky žádná, na sjezdovce je dost místa pro všechny, lednové slunce v rámci možností hřeje, a tak není důvod, proč by se marketingový šéf střediska Zauberberg-Semmering Markus Merz neměl usmívat od ucha k uchu. „Nejlepší část sezóny začíná nepochybně o Vánocích a trvá do půlky února. U nás ovšem nedělíme sezónu na hlavní a vedlejší, celou zimu máme pořád stejné ceny,“ zdůrazňuje.
Při cestě do Semmeringu tak nemusíte složitě listovat kalendářem a zjišťovat, kdy jsou skipasy levnější, a kdy už ne. Ať přijedete kdykoli, platíte za víkendový dvoudenní skipas pro dospělého 62 eur a pro dítě polovinu. „Máte-li však aspoň dvě děti, můžete využít rodinný skipas, který funguje i v Česku. Po jeho předložení dostanou děti ještě další slevu 20 procent,“ upozorňuje šéf skiareálu.
Do Semmeringu se tedy vyplatí jet s dětmi, a to nejen kvůli ceně, ale také proto, že je tu čeká spousta zábavy. Třeba zážitková sáňkařská dráha se svítícími sochami a strašidelnými tunely je určitě nadchne. Přesvědčí vás o tom už dole u lanovky skupinky lidí, kteří za sebou namísto lyží táhnou sáně.
Zvětšit mapu: cesta autem z Brna na Zauberberg-Semmering
Parkoviště u sjezdovky je plné aut se slovenskou nebo českou poznávací značkou. Eva a Michal přijeli na otočku z Bratislavy. „V porovnání se Slovenskem je to tu skvělé. Nemusíme dlouho čekat ve frontě a svahy jsou převážně prázdné,“ hodnotí podmínky Michal a jeho partnerka dodává: „Jsou tu lepší přístupové cesty i lyžařské rezorty. Bohužel ceny jsou o hodně vyšší.“
„Máme asi 30procentní podíl návštěvníků ze zahraničí. Jezdí sem spousta Maďarů, mají to sem nejblíž, ale samozřejmě taky Slováci a Češi,“ vypočítává Markus Merz, zatímco kousek dál si oprašuje zasněženou kombinézu Američanka Ann. „Je to moje první zimní dovolená v Evropě. Zjistila jsem, že sáňkování je mi bližší než lyže. I když ta mladá dáma, která mě vezla na sáních, nás několikrát převrátila,“ směje se turistka z New Yorku.
Argumentů pro lyžování v Semmeringu je ještě víc. Třináct ze čtrnácti kilometrů sjezdovek je osvětlených. Můžete si zalyžovat na svahu, kde se pravidelně jezdí světový pohár, nebo se podívat na unikátní železnici Semmering plnou viaduktů a tunelů, která se dostala dokonce na seznam UNESCO. A příjezdová dálnice je odtud co by kamenem dohodil, nebo jak říkají Rakušané, co by kočka doskočila.