Rakety a bombardéry útočily na Irák, cílem byl Husajn

20. březen 2003
Zprávy

Bílý dům zahájil útok proti nepříteli číslo jedna. První zvuky letadel a silné exploze se rozezněly Bagdádem ve 3:45 středoevropského času, tedy přesně hodinu a půl po vypršení ultimáta, které Spojené státy daly Saddámu Husajnovi k opuštění země. Po hodině byl oznámen druhý nálet na Bagdád a vzápětí další. Cílem první vlny bombardování byl přímo irácký prezident Saddám Husajn, výsledky útoků ale nebyly zatím oznámeny. Dosavadní průběh protiirácké operace označují analytici pouhým předkrmem, masivní bombardování ani pozemní invaze se zatím nekoná.

Prezident George rozhodl o variantě předběžného útoku na příležitostný cíl rozhodl krátce před vypršením ultimáta. Američané nechtěli promarnit příležitost, kdy jim zpravodajské služby dokázaly říci, kde se irácký vůdce zdržuje. První dva útoky na Bagdád proto směřovaly přímo na prezidenta Saddáma Husajna.

Střely s plochou dráhou letu a podle všeho i neviditelné bombardéry F-117 Stealth zaútočily ve třech vlnách. Zatím nejsou zprávy o obětech, Iráčané ale potvrdili, že střely zasáhly především vojenské objekty. Dá se předpokládat, že se jednalo o komunikační centra a protivzdušnou obranu, která se v první fázi pokoušela na útok odpovídat, pak se ale odmlčela.

"Bylo tady ještě tma a na nebi se rozsvěcovaly typické padáčky, když ve vzduchu vybuchují protiletadlové granáty. Po útoku už se protiletecká obrana neozývala. Viděli jsme jednu explozi směrem na východ od centra a jednu na jihu ve vládní čtvrti," hlásí přímo z Bagdádu zpravodaj České televize Michal Kubal.

V Bagdádu má zatím letecká kampaň hodně daleko do slibovaného zničujícího úderu, při kterém měly na Irák nepřetržitě několik dní dopadat bomby, a který měl úplně dezorientovat a vyřadit iráckou armádu. Ráno se život ve městě vracel relativně k normálu. Na ulicích se začali objevovat první lidé, vyjela i některá auta. Elektřina a voda zatím funguje. Místní státní rozhlas a televize vysílají plamenné projevy s výzvami k boji proti agresorům.

Jak ze severního Iráku se hlásí zvláštní zpravodajka Radiožurnálu Pavla Jazairiová s odkazem na informace z bezletového pásma na sever od 36. rovnobežky, dopadlo na Irák už asi 40 raket dlouhého doletu typu Tomahawk. Omezené vzdušné nálety by měly pokračovat dva nebo tři dny v souladu s plánem před zahájením velkého útoku. Plánované údery jsou posílenou verzí americko-britských náletů prováděných v bezletovém pásmu na jihu Iráku v posledních letech.

Saddám útoku odolal a slibuje vítězství

Americká televize NBC uvedla s odvoláním na americké vojenské zdroje, že se Husajn měl nacházet v jednom bagdádském bunkru, kde jednal s velením armády. Tento bunkr byl zasažen bombou o váze jedné tuny určenou k proražení pláště betonových krytů, oznámila NBC. Americké ministerstvo obrany zatím tuto informaci nepotvrdilo.

Saddám Husajn se krátce po útoku objevil na obrazovce celoplošné soukromé televize, která patří jeho nejstaršímu synovi Udajovi. Podle Husajna útokem na Irák spáchal americký prezident George Bush nový zločin. Vyzval irácké obyvatele k odporu a prohlásil, že jeho země ve válce zvítězí.

Logo

"Jsme terčem útoku americko-sionistické aliance. Jsme v právu, vítězství je na naší straně. V následujících dnech musíme být silní, vezměte své meče a postavte se nepříteli. S boží pomocí zvítězíme," prohlásil Husajn. Z obrazovky irácké televize však nebylo možné zjistit, zda šlo o živé vysílání nebo o předem nahraný záznam.

Okolnosti odvysílání projevu považují arabská média za americko-irácký střet tohoto konfliktu. Analytici poukazují na to, že se nepodařilo zabránit odvysílání projevu a izolovat tak Husajna v prvních hodinách konfliktu od veřejnosti. Jen krátce po odvysílání projevu uskutečnili iráčtí ministři informací a kultury tiskovou konferenci, která se nesla ve znamení slovních útoků proti americkému prezidentovi.

Bush: Operace má odzbrojit Irák a osvobodit jeho lid

Prezident George Bush rozhodl o selektivní operaci s cílem zabití Saddáma Husajna už před vypršením ultimáta. Ve 4.15 hodin našeho času pak vystoupil s klíčovým projevem k národu. Oznámil v něm, že začaly první fáze vojenské operace proti Iráku. V projevu z Oválné pracovny v Bílém domě, který trval necelých pět minut, uvedl, že smyslem operace je také osvobodit irácký lid. Obvinil současně iráckého prezidenta Saddáma Husajna, že rozmísťuje vojáky a zbraně do civilních zón a využívá tak obyvatelstva jako živých štítů. Bush rovněž řekl, že Američané nepřijmou jiný výsledek než vítězství.

Logo

Arabská média poukazují na slova prezidenta Bushe, že válka může být delší a těžší než se předpokládalo a s velkými civilními oběťmi. Saddáma Husajn údajně umístil svá vojska mezi civilisty. Irácký vůdce vydal rovněž příkaz o nepřetržitém zákazu vycházení všech obyvatel Iráku od počátku útoku pod hrozbou zastřelení. Pomoc mohou lidí přivolat pouze vyvěšením bílého praporu.

V mírové době mají američtí prezidenti výnosem prezidenta Forda z roku 1977 zakázáno vraždit světové lídry. Podle Bílého domu je v době války Saddám Husajn legitimním cílem a jak píší americké noviny, Spojené státy upřednostňují dostat Saddáma spíše mrtvého než živého.

Spojenecká vojska čekají na rozkaz zahájit pozemní útok

Americký prezident poslal své spolupracovníky domů a šel spát. Masivní bombardování a pozemní operace se dnes nečekají. Téměř 300 tisíc amerických a britských vojáků, kteří se v posledních měsících rozmístili v oblasti Perského zálivu, nyní čeká v útočných postaveních na rozkaz zahájit pozemní útok.

Americké průzkumné jednotky údajně zaznamenaly náznaky, že se velký počat iráckých vojáků v obranných postaveních připravuje vzdát. Pokud by se tyto zprávy potvrdily, znamenalo by to úspěch masivní propagandistické kampaně protiirácké koalice.

Příslušníci 1. česko-slovenského chemického praporu plní úkoly jako obvykle. Monitorují ovzduší v obytných čtvrtí v Kuwait City a v okolí a zatím žádné nebezpečné koncentrace chemických či biologických látek nenaměřili. Mezinárodní letiště v Kuwait City je v provozu, ale větší počet letů byl zrušen nebo odložen.

Předchozí vývoj událostí si můžete přečíst zde

autoři: paj , jkr , mik , jaj , Michal Kubal , dka , vpo
Spustit audio