Rajče, ostropestřec, kudlanka. To všechno objevili odborníci na spáleništi v Českém Švýcarsku
Spálené plochy v Národním parku České Švýcarsko se staly velice atraktivní lokalitou pro desítky vědců a odborníků z celé České republiky. Měří tam například obsah různých prvků v popelu a půdě. V okolí Hřenska se pohybují také odborníci na houby, mechy a rostliny, které se v národním parku obvykle najít nedají.
Poslechněte si celý Magazín Experiment z 10. prosince 2022
„Do těch stojánků dám zkumavky s roztokem“, ukazuje analytik Slavomír Adamec na přístroj plný držáků na zkumavky, ze kterých si vzorky odebírá jakási automatická ruka s pipetou.
„Pokud jsou to zeminy, listí z ohořelého Českého Švýcarska, tak se musí rozložit v kyselinách,“ popisuje Slavomír Adamec.
Nová zjištění
Do laboratoře Univerzity Jana Evangelisty Purkyně přinesl stovku vzorků z Českého Švýcarska profesor z Fakulty životního prostředí Michal Hejcman.
„Tady si můžeme ukázat nějaké výsledky. Vyhořelé jehlice obsahují 5 % vápníku, přičemž v těchto píscích jsou běžné hodnoty pod 1 %.“
Ve vzorcích byla podle Hejcmana i vysoká koncentrace fosforu, hořčíku, ale i olova, které se do staré hrabanky dostalo ještě v době, kdy se používal olovnatý benzín.
Spáleniště pravidelně obhlíží také botanička Správy parku Ivana Marková. V popelu našla i rostliny, které by tam rozhodně nečekala.
„Vyrašilo tam třeba rajče, možná ze svačiny od hasičů, nebo jsme tam měli ostřopestřec mariánský. Některé rostliny dokonce stihly ještě i vykvést,“ vysvětluje s úsměvem botanička.
Rajče i kudlanka
A vzpomíná na setkání s jedním neobvyklým zvířetem: „Kudlanka nábožná se vyskytovala jen na Jižní Moravě, když ji chtěl člověk vidět, musel jet na Pálavu. A letos byla vyfocena i u Hřenska na spáleništi.“
Nyní holá a popelem pokrytá místa se podle odborníků velmi brzy a velmi prudce zazelenají. Správa parku tak ani neplánuje na holinách po ohni žádnou výsadbu. Přirozené zmlazení, které se tam na jaře rozpučí, by mladé sazenice úplně převálcovalo.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Přes měsíc mlčení. Hlasování o evidenci turistů se blíží, resort odmítá zveřejnit dopady na soukromí
-
ŽIVĚ: ‚Voláme všechny Čechy!‘ Poslouchejte rekonstrukci vysílání rozhlasu z 5. května 1945
-
Země pod jaderným deštníkem, další možné cíle Ruska. Kreml by s odpovědí nečekal, shodují se experti
-
Ruští ‚tajní zajatci‘: Investigace, za kterou Viktorija Roščynová zaplatila životem