První lesní požár, který postihl i obytné budovy. Je to tragédie, říká ředitel NP České Švýcarsko

26. červenec 2022

V Českém Švýcarsku se dál šíří požár. Z Mezné stejně jako z Mezní Louky hasiči evakuovali obyvatele už v pondělí. V noci pak museli evakuovat i většinu lidí z obce Hřensko. „V Českém Švýcarsku jsou požáry každoročně, ale ne v takovém rozsahu. Bavíme se řádově o kilometrech čtverečných. Hasičské jednotky by měly být posíleny jednotkami v rámci České republiky, mělo by být nasazeno větší množství letecké techniky,“ informuje ředitel Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Kouř a dým z rozsáhlého požáru je cítit i v jiných částech republiky – na Pardubicku, Litoměřicku i v Praze, podle hasičů se dým šíří v pásu skoro přes celé Česko.

autoři: Jan Pokorný , vma
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová