První lesní požár, který postihl i obytné budovy. Je to tragédie, říká ředitel NP České Švýcarsko

26. červenec 2022

V Českém Švýcarsku se dál šíří požár. Z Mezné stejně jako z Mezní Louky hasiči evakuovali obyvatele už v pondělí. V noci pak museli evakuovat i většinu lidí z obce Hřensko. „V Českém Švýcarsku jsou požáry každoročně, ale ne v takovém rozsahu. Bavíme se řádově o kilometrech čtverečných. Hasičské jednotky by měly být posíleny jednotkami v rámci České republiky, mělo by být nasazeno větší množství letecké techniky,“ informuje ředitel Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Kouř a dým z rozsáhlého požáru je cítit i v jiných částech republiky – na Pardubicku, Litoměřicku i v Praze, podle hasičů se dým šíří v pásu skoro přes celé Česko.

autoři: Jan Pokorný , vma
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.