První český oscarový herec Ivan Jandl už odpočívá na Vyšehradě. Slávy si v životě neužil

Ostatky prvního českého oscarového herce Ivana Jandla od čtvrtku spočívají na hřbitově na pražském Vyšehradě. Prestižní sošku získal v roce 1949 jako dvanáctiletý za herecký výkon ve snímku Poznamenaní režiséra Freda Zinnemanna. Dosud jeho urna byla uložená v kolumbáriu na Olšanech, o přesun se přičinila Herecká asociace.

Jandlovy životní osudy byly složité; i když měl Oscara, hercem se nestal. Ve třech letech prodělal obrnu, od té doby lehce napadal na nohu. Hrál na klavír a byl členem rozhlasového Dismanova souboru. Na divadelní fakultu se po maturitě nedostal.

Počátkem roku 1947 si ho v rozhlasovém studiu vybrali filmaři, kteří hledali dětského představitele do hlavní role ve švýcarsko-americkém filmu Poznamenaní (The Search). Drobný blonďáček je zaujal a roli ve filmu, který se zabýval poválečnými osudy malých dětí zavlečených za druhé světové války na území nacistického Německa, získal. Dojímavý příběh sklidil velký ohlas a Jandl se na čas stal mezinárodní dětskou hvězdou. Koncem roku 1948 dostal Zlatý glóbus, další rok Oscara.


České stopy na Oscarech
V kategorii neanglicky mluveného filmu si prestižní zlatou sošku v minulosti odvezly tři československé a české filmy - Obchod na korze, Ostře sledované vlaky a Kolja. Nejznámější český režisér Miloš Forman získal dva Oscary až v Americe - v roce 1976 za Přelet nad kukaččím hnízdem a v roce 1985 za Amadea. Z českých filmařů získali za Amadea cenu akademie také Theodor Pištěk za kostýmy a scénický výtvarník Karel Černý. V roce 1998 ho dostal animátor Jan Pinkava s českými kořeny za film Geriho hra. Poslední držitelkou je za nejlepší filmovou píseň Markéta Irglová.

„Režisér mě slyšel na zkoušce Dismanova souboru, dostal jsem se pak do Švýcarska, kde se film točil," vzpomínal Jandl v 60. letech ve vysílání Československého rozhlasu, kde pracoval jako hlasatel.

Slávu si ale neužil - na ceremoniál nesměl a nabídky na další role mu komunistický režim nedovolil přijmout. Jandl pak pracoval v Klubu čtenářů, byl výtvarným redaktorem, průvodčím na autobusové lince, sboristou kladenského divadla, rozhlasovým hlasatelem, telefonním technikem a inspektorem státního podniku Potraviny. Zemřel opuštěn v libeňském bytě 21. listopadu 1987 při diabetickém záchvatu.

Na pietním místě nadace Život umělce jsou od konce 90. let například herci Zdeněk Dítě, Vlasta Fabianová a Ljuba Hermanová, kapelník Karel Vlach, recitátorka Dagmar Sedláčková a operní pěvkyně Drahomíra Tikalová. Dále tu jsou herečka Zita Kabátová, folková písničkářka Zuzana Navarová či Richard Antonín Strejka, známý například jako "šejk" Peterka z komedie Cesta do hlubin študákovy duše. Nadační hrob byl odhalen v roce 1999. Pod žulovým sloupem, na jehož vrcholu je bronzový kříž a část opony s divadelními maskami, je prostor pro ostatky zhruba patnácti osobností, o které se nemá kdo starat.

autor: Radiožurnál | zdroj: ČTK
Spustit audio