Průvodci a zákony

12. září 2003
Vaše téma

Čeští průvodci se cítí ohroženi zahraniční konkurencí. Některé cestovní kanceláře si totiž přivážejí své vlastní průvodce a ti nemají českou licenci pro tuto činnost. Často, protože neznají beze zbytku historii ani současnost naší země, podávají turistům zavádějící informace. To by se ale už v příští sezóně mělo změnit. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo novelu zákona o cestovním ruchu, která kromě dalšího i zpřísňuje podmínky pro působení turistických průvodců v Česku. O tom jaká kritéria musí průvodci splnit teď a jak se změní v připravované novele má podrobnější informace Aleš Heřmánek.

Aby vůbec bylo možné stanovit nějaké podmínky, potřeba úplně nejdřív říci, co se vlastně za průvodcovství dá považovat. Tedy podle živnostenského zákona.

Petr Dimun: Daný člověk, vlastník živnostenského listu, provádí turisty za úplatu.

definuje průvodcovství mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun a zdůrazňuje, že pokud by dotyčný měl být označen jako průvodce, musí tuto činnost vykonávat opakovaně. A aby ji u nás vůbec vykonávat mohl, musí splnit podmínky stanovené vyhláškou tohoto ministerstva, které úřad zveřejnil i na svých internetových stránkách WWW.MMR.CZ.

Petr Dimun: Ty kvalifikační jsou asi tak základní, ten člověk samozřejmě musí mít maturitu. Pokud absolvoval střední odbornou školu s přesnou kvalifikací cestovní ruch, tak mu odpadá povinnost mít tříletou praxi. Potom je tam nutná zkouška odborné způsobilosti, kterou provádí vybrané školy, seznam těch škol je opět na našich webových stránkách.

Jestliže zájemce o živnostenský list nemá střední odbornou školu se zaměřením na cestovní ruch, musí mít tříletou praxi v oboru. Podle zákona tedy jde o živnost vázanou. Praxi samozřejmě obvykle vykonává u cestovní kanceláře, třeba jako její zaměstnanec. I tady ale musí splnit určité kvalifikační předpoklady, ovšem to je spíše věcí už jeho zaměstnavatele.

Petr Dimun: My budeme tuto směrnici nebo zákon o cestovním ruchu měnit, směrem ke zpřísnění a upřesnění té kvalifikace průvodce, hlavně a především přijmeme takové úpravy, aby ta činnost byla kontrolovaná vzhledem k našemu vstupu do Evropské unie a takzvané kontrole těch zahraničních průvodců v České republice.

Protože už teď některé zahraniční cestovní kanceláře využívají služeb svých lidí, kteří české kvalifikační předpoklady nesplňují s poukazem na to, že tyto osoby neprovádějí turisty za úplatu, anebo že nejde o činnost opakovanou.

Petr Dimun: Pokud je někdo, kdo není držitelem živnostenského listu opakovaně přichycen při neoprávněném provádění té činnosti, tak může být finančně postižen, potom i třeba vyhoštěn z České republiky, nicméně právě výmluva těch zahraničních průvodců je, že to nedělají za úplatu, popřípadě že to nedělají opakovaně. To znamená, že tam je velký problém vymáhat právě ten zákon.

Kontrolovat černé průvodce sice mohou policisté i městští strážnici, jenže musí porušení zákona dokázat a to při jeho současném znění není zrovna jednoduché. Připravovaná novela zákona o cestovním ruchu dává státu určitou možnost, jak předpisy vymáhat. Říká totiž, že v městských památkových zónách, v lázních a v památkách, které jsou na seznamu UNESCO, mohou turistům podávat výklad jen licencovaní průvodci. A ti, pokud nesplní stanovené podmínky, o licenci přijdou. Každý průvodce, tedy i zahraniční bude muset složit zkoušku ze znalostí o České republice. Cizinci ji budou moci vykonat ve svém jazyce, i když se předpokládá, že se česky alespoň v těch nejzákladnějších věcech musí domluvit. Ministerstvo tvrdí, že takto prozkoušený průvodce neposkytne turistům nepřesné informace a zlepší se tak kvalita průvodcovských služeb. Návrh novely zákona je teď v připomínkovém řízení a vláda by ho měla posuzovat asi začátkem října.

autor: alh
Spustit audio

Více z pořadu