„Prosazoval názory hlava nehlava, ale absolutně se obětoval pro druhé,“ vzpomínají kolegové z Charty na Petra Uhla
Ve věku osmdesáti let zemřel novinář a disident Petr Uhl. Celoživotní ochránce lidských práv a bývalý politický vězeň spoluzaložil Chartu 77 a zároveň byl jedním z jejích prvních signatářů. Kvůli svým postojům strávil ve věznicích komunistického Československa celkem devět let. Mimo veřejné dění nezůstal ani po roce 1989, byl aktivním politikem a také publicistou, který se netajil svými levicovými názory.
Petr Uhl byl v sedmdesátých letech jedním z prvních politických vězňů, které režim odsoudil v době takzvané normalizace. Po uplynutí trestu spoluzaložil a později taky podepsal Chartu 77. Zároveň pro iniciativu aktivně pracoval.
S veškerým nasazením za lidská práva
„On byl samozřejmě v jiných kruzích než jsem se pohyboval já, osobně jsme se setkali až po sametové revoluci. Ale už tehdy jsem o něm věděl a nesmírně jsem si vážil si jeho činnosti: činnosti s velkým nasazením a odhodláním,“ říká filozof a signatář Charty Daniel Kroupa.
„Absolutně se obětoval pro věc lidských práv a pro druhé. Byt jeho a Aničky Šabatové bylo útočiště pro kohokoli v nesnázích, nouzi, kdo potřeboval ochranu. Pokud někoho zavřeli a perzekvovali, svět se to dozvěděl téměř výhradně zásluhou Petra Uhla a jeho manželky,“ přidává vzpomínku europoslanec Alexandr Vondra.
Nepřestal ani po revoluci
Na obranu lidských práv kladl Petr Uhl důraz i během mnohatisícové demonstrace na Letenské pláni v roce 1989: „Považujme nyní všichni za svou povinnost stvrdit naši právě nabytou svobodu tím, že uděláme vše proto, aby všichni vězni svědomí a další nespravedlivě věznění byli co nejdříve propuštěni,“ hřímal z pódia.
Petr Uhl nikdy nevstoupil do Komunistické strany, ale netajil se svými levicovými názory. „Politicky jsme se lišili už tehdy, po revoluci bychom se politicky těžko na něčem shodli. Byl to mimořádně aktivní člověk a přestože prosazoval své názory hlava nehlava, nechyběla mu lidská stránka na hranici sebeobětování,“ doplňuje Vondra.
Mimo veřejné dění nezůstal Petr Uhl ani po listopadu 1989. Začátkem devadesátých let vedl Československou tiskovou kancelář, řadu let působil jako komentátor deníku Právo a psal pro internetový Deník Referendum.
V roce 1990 se stal poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění. A během sociálnědemokratické vlády Miloše Zemana byl vládním zmocněncem pro lidská práva.
Související
-
Pankáči z Charty 77 říkají, co si myslí. Švédská hudební skupina ctí odkaz českých disidentů
Nikdy nemlčet a vždy nahlas říkat vlastní názor, to je motto pankáčů z Charty 77. Švédská hudební skupina se inspirovala Václavem Havlem a dalšími chartisty.
-
Charta 77 byla hnutím usilujícím o lidská práva. Slaví 35 let
Před 35 lety se v lednu roku 1977 uprostřed socialistického Československa, tedy státu se silně komunistickým totalitním režimem, se objevilo světýlko naděje, které značilo, že dějiny nikdy nekončí a že zůstávají stále otevřené. Tím světýlkem bylo prohlášení Charty 77.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Na východní frontě drony. Na obou stranách platí za jednoho z hlavních zabijáků, říká k Ukrajině analytik
-
Kůrovec na Šumavě už nestraší, experiment skončil. Divočina je realitou, říká ředitel národního parku
-
PRŮZKUM: ANO si pohoršilo, přesto dál výrazně vede před Spolu. Ve Sněmovně Stačilo! i Motoristé sobě
-
‚Naprostá mimosoudní poprava.‘ Uvězněný starosta Istanbulu vyzval spoluobčany k masovým protestům