Propad prosperity táhla inflace a nedostupnost bytů. „Můžeme být rádi, že máme kde bydlet,“ říká analytička
Dlouhodobě nejhorších výsledků v indikátorech prosperity má Česko v oblasti bydlení. Byty za posledních 5 let zdražily o dvě třetiny. „Ceny jsou plus mínus stejné jako v okolních zemích, ale kupní síla je u nás nižší, a tím se stává nedostupné,“ říká ekonomická analytička Jana Klímová s tím, že se zvedají i dosud podprůměrné ceny nájmů. Západ Češi dohnali v cenách potravin, které rostly s inflací. „Vyletěla mnohem výš než ve většině okolních zemí a pomaleji klesala,“ uvádí.
Související
-
České nájmy vyvolávají pocit nestability, upozorňuje sociolog. Jak zlepšit dostupnost bydlení?
České nájmy jsou krátkodobé a nestabilní, říká sociolog Daniel Prokop. Kupní sílu obyvatel podle něj lze ovlivňovat strukturou daní. Jak zlepšit dostupnost bydlení?
-
Minimální mzda je poměrně nízká, neporoste však bez vyšší produktivity práce, říká ekonomka Klímová
Částečně za pravdu odborům dává ekonomka v kritice výše minimální mzdy, poukazuje však, že Česko tratí kvůli pozici subdodavatelů. Mohou ekonomiku nakopnout start-upy?
-
Vládní program pro dostupné bydlení je novátorský. Propojuje obce a developery, říká expert Klusáček
„Česko je jednou ze zemí v Evropě, která má nejméně obecních bytů,“ popisuje Jan Klusáček z Platformy pro sociální bydlení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.