Příroda je studnice vědění, ale musíme ji chránit. Jinak zmizí, varuje ekolog Prokop Pithart, vnuk bývalého premiéra

12. červen 2025

„Baví mě ,překládat‘ složitější informace o přírodě do jednodušší formy určené laické veřejnosti, tedy pro normální lidi. Musím zjednodušovat a musí to mít tempo, což plyne i ze stylu, který je mi vlastní. Často bývám zrychlený, a když něco vidím, jsem toho plný. Prostě potřebuji, aby to odsýpalo, ,moc se s tím nemažu‘,“ říká fotograf, filmař a ekolog Prokop Pithart v pořadu Hovory s inovátory.

Poslechněte si celé Hovory Tatiany Čabákové

Je také zapálený ornitolog a ochránce přírody. „Abych natočil dobré video, musím se stále učit. Jsou témata, o kterých toho vím jako poučenější turista – a třeba když přijde řeč na entomologii, botaniku, zjišťuji, jak moc je v přírodě všechno propojené,“ přiznává.

Čtěte také

„A dozvědět víc o tom, co točím, tak to mě na tom neuvěřitelně baví. I interakce člověka s prostředím, zvířete s prostředím, lidským hospodařením se zvířetem, je krásný pestrý svět a nevyčerpatelná studnice učení na celý život.“

„Ale musíme přírodu chránit, vážit si ji a její pestrost hýčkat. To se samozřejmě moc neděje, spíš jde o ostrůvky. Takže mě trápí, že v něčem pestrost, kterou mám rád, zeštíhlujeme, osekáváme. A tím, že ji často už ani nevnímáme a nevíme, jak je přírodní svět propletený a pestrý, tak k ní nemáme osobní vztah. Pak se nám snadněji stane, že zmizí,“ varuje přírodovědec Pithart.

Vnuk Petr Pitharta

Jeho příjmení není jen shoda jmen, Prokopův dědeček Petr Pithart byl v 90. letech premiérem republiky, pradědeček Vilém Pithart byl ve své době velvyslancem v Jugoslávii a Francii, a jeho otec David Pithart je hydrobiolog Akademie věd ČR.

Čtěte také

Jaké to je narodit se do rodiny významných lidí? „To je otázka na tělo, kterou jsem nečekal. Odmala se ale potkávám s vysokými nároky, což není úplně zdravé. Asi i k té přírodě jsem se uchýlil právě proto, že je to prostředí osvobozené od vysokých nároků,“ odpovídá.

„Zároveň je krásné v mém nejbližším okolí vidět příběhy lidí, kteří se snaží něco předat okolí, kteří se nesnaží si jen něco pro sebe urvat. Těm, kterým záleží na životním prostředí, jako je můj táta, nebo na společnosti a státu, jako je děda. Ale v něčem dalším je taková rodina náročná a poměrně senzitivní,“ uvažuje.

Čtěte také

„Děda opravdu obětoval svůj život pro náš národ, velmi si ho za to vážím, ale na druhou stranu taky nemůžu mluvit o tom, že by rodina byla pohromadě a v rodinném kruhu panovala nějaká idylka. S dědou se vídám minimálně, protože vztahy jsem si v dětství vybudoval s těmi, kteří mi byli reálně, fyzicky blíž.“

„Například v naší vesnici mám souseda dědu Řepu, kterému jsem jednoho dne začal říkat dědo, přestože příbuzní nejsme,“ dodává Prokop Pithart.

Celé Hovory s inovátory najdete v audiozáznamu, poslechněte si víc. Ptá se Tatiana Čabáková.

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.