Případ policisty Václava Filipce

18. březen 2004
Pod kůži

Vojtěch Sklenák se projel na kole se svým cvičeným psem, zdánlivě banální záležitost. Narazil však na policistu Václava Filipce, kterému se nelíbilo, že cyklistu jeho zvířecí miláček táhne. Muže na kole zmlátil obuškem tak, že skončil na nemocenské. Po medializaci případu si vysloužil ve Studénce, kde žije, přezdívku Policejní mlátička. Jeho šéfové zatím žádnou přezdívku nemají, přitom tohoto muže zákona nechali 4 měsíce oblékat služební uniformu. Mimo službu ho postavili až poté, co si policista vyslechl obvinění ze dvou trestných činů. Vyšlo přitom najevo, že Václav Filipec má na svém kontě daleko více obětí, než jen zbitého cyklistu. Vývoj kauzy shrnuje Andrea Čánová z Českého rozhlasu Ostrava.

Takto obyvatelé Studénky před časem protestovali proti tomu, že policista Václav Filipec pořád slouží u policie. Má tento policista vaší důvěru?

Projev obyvatel: Ne.

Cítíte se bezpeční v jeho pracovní přítomnosti?

Projev obyvatel: Ne.

A takto reagovali na to, že po čtyřech měsících Filipcovi šéfové rozhodli, že do služby už dočasně nesmí.

Projev obyvatel: Je to fantazie, protože si to zaslouží za ty sviňárny, co tady napáchal.

Je dobře, že se s tím už něco udělalo.

Tak by se neměl chovat člověk, natož pak policajt. Trvalo to dlouho, mohlo to být vyřešené během měsíce.

Zdánlivě tedy mohou mít stovky obyvatel Studénky radost. Ukázalo se však, že organizátoři protestu kousli do hodně kyselého jablka. Shromáždili svědectví asi čtyř desítek lidí, kteří potvrzují, že i na ně použil v minulosti tento policista nepřiměřeného násilí. Jak říká mluvčí petičního výboru Pavel Lazecký, takzvaně obuškových scén má policista na svém kontě víc.

Pavel Lazecký: Bohužel tento policista z dob totality nemá přespříliš dobrou pověst. Jedná se především o dva závažné případy dvou místních občanů, pana Radka Alčera, kde mu bohužel bylo způsobeno ublížení na zdraví s trvalými následky, jednalo se o odraženou ledvinu. Druhý případ je případ pana Pavla Misaře, který byl v soudním sporu s tímto policistou o zneužití pravomoci veřejného činitele.

Otazníky se ale nevznášejí jen nad samotným policistou Václavem Filipcem. Stále je nejasné, proč ho jeho šéfové 4 měsíce od incidentu s cyklistou nechali chodit do práce. Zástupce novojičínského policejního ředitele Milan Rucký má jednoduchou odpověď, čekali na závěry inspekce Ministerstva vnitra.

Milan Rucký: Ta událost se stala pátého, šestého jsme komunikovali s inspekcí ministra vnitra a okamžitě jsme jim spis předávali, čili do celé kauzy šetřila potom inspekce ministra vnitra a my jsme nevěděli, v jakém stádiu to šetření je nebo čeho se ti policisté dopustili.

Jenomže podle zákona o služebním poměru nemusí policejní šéfové čekat, až je policista obviněn, jak to potvrzuje profesor Hromádka z policejní akademie.

profesor Hromádka: Tady to nemusí být vysloveně obvinění z trestného činu. To tady není, čili nemusí být zahájeno trestní stíhání. Prostě záleží na tom, zda je objektivně už nějakým způsobem patrno tomu funkcionáři, jestli se ten policista toho dopustil nebo ne.

Milan Rucký z novojičínské policie na tyto argumenty reaguje protiútokem. Takže v podstatě vy jste nemuseli čekat podle zákona na to trestní stíhání.

Milan Rucký: Nemuseli jsme čekat, máte skutečně pravdu, my jsme k tomu nedospěli proto, protože ten pan Sklenák, poškozený, který byl při té dopravní akci kontrolován, se dopustil několika protiprávních jednání. Tahal ho pes na jízdním kole, neměl předepsané osvětlení, nemohl prokázat svoji totožnost, zdráhal se tedy předvedení.

Novojičínští policejní šéfové tedy váhají, jestli cyklista neporušil předpisy. Státní zástupce Alois Dlouhý zase pojmenovává brutalitu policisty.

Alois Dlouhý: Proti cyklistovi nezákonně použil pouta a obušek, kterým ho opakovaně udeřil a na obvodním oddělení ho ponechal spoutaného déle než hodinu a půl, aniž by mu zajistil lékařské ošetření. Cyklista při tomto nezákonném zákroku utrpěl rozsáhlá zhmoždění měkkých tkání.

Policejní šéfové, kteří nechali Václava Filipce nosit 4 měsíce služební uniformu, strach mít nemusí. Podle profesora Hromádky jim totiž za tento postup podle zákona žádný postih nehrozí.

profesor Hromádka: Ten zákon užívá výrazu - Může být rozhodnutím zproštěn, ne - musí, čili to není povinnost. To by jako kdyby ten funkcionář, že tedy musí ho zprostit a on se na něco vymluvil, tak by to bylo porušení povinnosti, ale takhle ne.

Policista Filipec musí až do soudního verdiktu sedět doma. Měsíčně dostává ze státních peněz 50 až 80 procent svého platu.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: ada
Spustit audio

    Více z pořadu