Příběhy českých hradů a zámků

Nejzapomenutější kraj Moravy láká na dobrodružství v zatopeném břidlicovém dole

Jedna štola vedle druhé a kamkoli se podíváte, všude samá břidlice. Oblast kolem Budišova na Opavsku by se mohla už brzy stát vyhledávaným turistickým cílem. Právě tam je totiž možné osahat si práci horníků, kteří kdysi těžkou břidlici dobývali. Je to výjimečné místo s neobyčejnou historií a postupně přibývá i turistických atrakcí.

To, co můžete vidět v Raabově štole na Opavsku poblíž vojenského prostoru Libava, nikde jinde neuvidíte. Petr Zahnaš ze spolku Zálužné to tady zná zpaměti, ani si nemusí svítit. V dole celoročně panuje teplota okolo pěti stupňů nad nulou. Ve spleti úzkých chodeb horníci odlamovali a tahali ven obří kusy břidlice. Dělaly se z ní střechy i domy a byl to výdělečný obchod.

Zálužné na Opavsku je postavené z břidlice. Jeho těžba stála nejeden lidský život

Kaple připomíná oběti těžby břidlice

Zálužné u Vítkova na Opavsku je ukázkou toho, jak všestranným stavebním materiálem bývala břidlice. Mnoho sedláků si v minulosti přilepšovalo tím, že na svém pozemku vyhloubili břidlicový důl. Co šlo, to prodali. Ze zbytku si mohli postavit celý dům. Z břidlice mají v Zálužném požární zbrojnici i kapli.

Vítkovsko a Budišovsko je pod zemí jednou štolou a chodbou vedle druhé. O tomto místním unikátu včetně legend o názvech jednotlivých šachet se dozvíte více v Muzeu břidlice v Budišově nad Budišovkou. Vede tudy naučná břidlicová stezka a další tajemství se postupně odkrývá.

Kunzův důl číslo dvě je částečně zatopený. Vstupní průrva je hluboká dvanáct metrů. „Chceme tam s kolegou v potápěčském vybavení zaplavat, a dokud je voda čistá, chceme místo zdokumentovat,“ říká Petr Zahnaš. Potápěč Roman Kudela je zatím jedním z mála, který se dolů podíval a pod zemí dokonce natáčel.

Město Budišov už získalo potřebné pozemky v okolí a brzy začne přeměna tohoto zapomenutého místa v nový cíl pro turisty, kteří chtějí vidět něco hodně zvláštního. Je to i jedinečný ráj pro potápěče, prozradil další z průzkumníků Martin Šajnar: „Pro spoustu potápěčů je vrcholem zájezd do Egypta. Já jsem byl v různých mořích, ale čistá sladká voda je největší adrenalin, co může být.“

Tato část Opavska patří k nejodlehlejším, a jak místní často říkají, nejzapomenutějším částem Moravskoslezského kraje. Výjimečná a pro spoustu lidí úplně neznámá břidlicová historie by to mohla změnit.

autoři: Martin Knitl ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.