SERIÁL

6) Stezka Valaška v korunách stromů nabízí dobrodružství i výhledy do tří zemí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Stezka Valaška na Pustevnách se otevírá

Pohled na Beskydy z ptačí perspektivy si mohou od letoška vychutnat návštěvníci Pusteven. Výhledy až na Praděd v Jeseníkách nebo dokonce na Velkou Fatru nabízí nová stezka v korunách stromů Valaška. Její součástí je houpající se lanový himálajský chodník nebo skleněný vyhlídkový balon.

Stezka se vine smíšeným i smrkovým lesem. Na jaře, v létě a na podzim to tady hraje všemi barvami. Je celá dřevěná s ocelovými prvky, dlouhá 630 metrů a bezbariérová. Po cestě jsou vyhlídkové plošiny. „Do budoucna bychom v těchto úsecích chtěli postavit výběhy pro místní zvěř, aby se návštěvníci mohli dívat na jeleny, srnce či kance,“ plánuje jednatel společnosti Beskydská panoramata Zdeněk Kořistka.  V místě velké dřevěné konstrukce vznikne dětské hřiště s lanovými prolézačkami a stupňovitými trampolínami.

Stezka Valaška na Pustevnách se otevře příští týden. Starostové se bojí davů lidí s auty

Stezka Valašska na Pustevnách se otevírá

Součástí stezky je zřejmě nejdelší skleněná vyhlídková plošina v Evropě nebo 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Zatímco dole v údolí už odkvétají sněženky, na stezce pod nohama ještě křupe sníh. Pavel Macura má na starosti údržbu stezky. Nahoru na věž míří s dlouhým žebříkem. Chystá se rozmrazit webovou kameru, aby návštěvníci měli z místa krásný přenos.

Po vystoupání dvaadvaceti metrů se redaktorka Monika Tomášková dostává ke špičkám stromů. Tam už visí zavěšený lanový himálajský chodník, který měří asi 150 metrů. Ačkoli není stabilní a houpe se, je bezpečný: „Jsou tu čtyři lana, která se používají na lanovkách. Záměr byl, aby chodník vypadal trošku divoce,“ ujišťuje pan Kořistka. Odsud jsou nádherné výhledy do tří zemí: na Moravu a Slezsko, do Polska a na Slovensko. Stezku zakončuje skleněný balkon ve výšce třiceti metrů nad zemí.

Takto stezka vypadala při otevření:

Ozývají se ale i opoziční hlasy. Návštěvníci stezky, manželé Zdeněk a Petra, sledovali celý proces výstavby. Co na ni říkají? „Nejsem ráda, protože už tak je místo turisticky exponované, je to zátěž pro okolní prostředí. Navíc si myslím, že pro takový projekt tady chybí zázemí. Ale nápad je to úžasný,“ dodává paní Petra smířlivě.