Při nákupu přes internet buďte opatrní. Odbornice radí, jak poznat kradené zboží

10. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mobilní telefon, notebook, počítač (ilustrační foto)

Zloději se přesouvají na internet. Stále častěji totiž prodávají kradené zboží na on-line bazarech místo v klasických zastavárnách. 

Podle policistů zloději na internetu spoléhají hlavně na anonymitu. V zastavárnách totiž lidé podle zákona musí předložit doklad totožnosti. Na internetu se podle policistů nejvíc prodávají kradené šperky nebo mobily a elektronika.

Evidujte výrobní čísla své elektroniky a mějte ofocené doklady. Zloději často předměty kradou právě i s doklady. A samozřejmě, jste-li okradeni, vždy kontaktujte policii.
Zuzana Pidrmanová

„Při nákupu proto buďte obezřetní,“ radí kupujícím koordinátorka prevence kriminality policejního prezidia Zuzana Pidrmanová. „Jak zboží vypadá? Za kolik se prodává? A není nabídka extrémně výhodná?“

Varovným signálem je i tlak ze strany kupujícího na co nejrychlejší platbu nebo na prodej neověřeným způsobem. 

Nakupujte na ověřených obchodních portálech, které mají recenze a dobrou historii.
Zuzana Pidrmanová

Na internetu už není bezpečno. Odborník radí, jak se bránit hackerům

Martin Rehák, odborník na kybernetickou bezpečnost

Představte si, že přijdete ke svému počítači a zjistíte, že nad ním někdo kompletně převzal kontrolu. Vaše soubory zašifroval a nyní hrozí, že pokud nezaplatíte výkupné (nejčastěji v bitcoinech nebo jiné kryptoměně), navždy o ně přijdete. Co uděláte? Odborník na kybernetickou bezpečnost Martin Rehák zdůrazňuje, že tento typ útoku, kterému se říká ransomware, je poměrně častý: „Přibližně jedno procento obětí hackerům zaplatí.“

Náhrada škody není samozřejmost

Obezřetnost je vždy namístě. Pokud totiž výhodné internetové nabídce podlehnete a kradený předmět koupíte, zřejmě se z něj nebudete těšit dlouho. „Policie předmět zajistí, s náhradou škody to není vždy tak jednoduché. Pokud policie vypátrá pachatele, lze ale náhradu škody požadovat.“

Pátrání po pachateli přitom není jednoduché. Internet je anonymní místo a například prodeje přes mobilní aplikace nebo náhodné inzeráty jsou prý velmi těžko dohledatelné.

autoři: Jiří Chum , als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.