Při nákupu přes internet buďte opatrní. Odbornice radí, jak poznat kradené zboží
Zloději se přesouvají na internet. Stále častěji totiž prodávají kradené zboží na on-line bazarech místo v klasických zastavárnách.
Podle policistů zloději na internetu spoléhají hlavně na anonymitu. V zastavárnách totiž lidé podle zákona musí předložit doklad totožnosti. Na internetu se podle policistů nejvíc prodávají kradené šperky nebo mobily a elektronika.
Evidujte výrobní čísla své elektroniky a mějte ofocené doklady. Zloději často předměty kradou právě i s doklady. A samozřejmě, jste-li okradeni, vždy kontaktujte policii.
Zuzana Pidrmanová
„Při nákupu proto buďte obezřetní,“ radí kupujícím koordinátorka prevence kriminality policejního prezidia Zuzana Pidrmanová. „Jak zboží vypadá? Za kolik se prodává? A není nabídka extrémně výhodná?“
Varovným signálem je i tlak ze strany kupujícího na co nejrychlejší platbu nebo na prodej neověřeným způsobem.
Nakupujte na ověřených obchodních portálech, které mají recenze a dobrou historii.
Zuzana Pidrmanová
Představte si, že přijdete ke svému počítači a zjistíte, že nad ním někdo kompletně převzal kontrolu. Vaše soubory zašifroval a nyní hrozí, že pokud nezaplatíte výkupné (nejčastěji v bitcoinech nebo jiné kryptoměně), navždy o ně přijdete. Co uděláte? Odborník na kybernetickou bezpečnost Martin Rehák zdůrazňuje, že tento typ útoku, kterému se říká ransomware, je poměrně častý: „Přibližně jedno procento obětí hackerům zaplatí.“Na internetu už není bezpečno. Odborník radí, jak se bránit hackerům
Náhrada škody není samozřejmost
Obezřetnost je vždy namístě. Pokud totiž výhodné internetové nabídce podlehnete a kradený předmět koupíte, zřejmě se z něj nebudete těšit dlouho. „Policie předmět zajistí, s náhradou škody to není vždy tak jednoduché. Pokud policie vypátrá pachatele, lze ale náhradu škody požadovat.“
Pátrání po pachateli přitom není jednoduché. Internet je anonymní místo a například prodeje přes mobilní aplikace nebo náhodné inzeráty jsou prý velmi těžko dohledatelné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.