Na internetu už není bezpečno. Odborník radí, jak se bránit hackerům

5. březen 2018

Představte si, že přijdete ke svému počítači a zjistíte, že nad ním někdo kompletně převzal kontrolu. Vaše soubory zašifroval a nyní hrozí, že pokud nezaplatíte výkupné (nejčastěji v bitcoinech nebo jiné kryptoměně), navždy o ně přijdete. Co uděláte? Odborník na kybernetickou bezpečnost Martin Rehák zdůrazňuje, že tento typ útoku, kterému se říká ransomware, je poměrně častý: „Přibližně jedno procento obětí hackerům zaplatí.“

Odblokování počítače přitom oběti vyjde průměrně na několik stovek dolarů. A jak Martin Rehák upozorňuje, velké společnosti mají v případě útoku v porovnání s běžnými spotřebiteli nezpochybnitelnou výhodu: používají kvalitní zálohovací systémy. „Pouze v případě, že jejich systémy selžou, musí zaplatit,“ dodává odborník.

Ptáte se, jak se hackeři k vašemu počítači vlastně dostali? Je to jednoduché. Stačí, když kliknete na přílohu nebo odkaz v mailu. „Existují ale produkty, které přílohu otevřou za vás, spustí ji na falešném počítači, a teprve když vidí, že je nebezpečná, dostanete ji do ruky i vy,“ popisuje Martin Rehák.

Čtěte také

Pokud má něco úspěch, zkusí to někdo zneužít

Internetová kriminalita (i bezpečnost) prošla v posledních 20 letech bouřlivým vývojem. „Ještě před 20 lety byl internet místem pro výměnu informací a setkávání lidi, ne místem pro byznys. To se změnilo – a je jasné, že zločin ekonomickou aktivitu následuje,“ popisuje Martin Rehák.


Věděli jste, že…
… nejčastějším internetovým útokem jsou krádeže peněz z reklamních systémů? Odhaduje se, že až 80 % peněz na reklamním trhu je ukradeno.

Jak dodává, vždy přitom platí, že čím je konkrétní technologie zajímavější pro spotřebitele, tím je zároveň zajímavější i pro potenciálního útočníka. „Pokud má něco úspěch, víme, že se toho někdo pokusí zneužít,“ dodává.

Hackerům přitom nahráváme i my sami. Častokrát si prý totiž neuvědomuje, že populární sítě jako například Facebook jsou všechno, jen ne „soukromé“. Cokoliv se na nich tedy objeví, stává se veřejnou informací – a uživatelé s tím musí počítat.

Nejlepší ochranou je tedy vždy prevence. Důležité je pravidelně aktualizovat svůj operační systém, používat některý z antivirových programů a být opatrný na to, co a kam o sobě na internetu sdílíte.

autor: als
Spustit audio